Szwedka oszalała na punkcie norweskiego mordercy

Kobieta ze Szwecji opisała jak układa i wysyła listy do Andersa Behringa Breivika, największego norweskiego zbrodniarza w czasach pokoju i dodaje, że jest nim bardzo zainteresowana.

Zwraca się ona do niego po imieniu, wysyła listy w każdym tygodniu, obiecuje, że będzie na niego czekać. To mogłaby być zwykła historia miłosna, ale serce Victorii, należy do Andersa Behringa Breivika, masowego mordercy.

Breivik, tak jak wielu znanych morderców ma grono osób, które go podziwiają, czasem temu zjawisku towarzyszy pociąg seksualny do takiej osoby, takie zjawisko ma nawet swoją nazwę Hybristofilia.

“ja naprawdę nie chcę przeżyć życia bez niego,” mówi Victoria, która nie zgodziła się na opublikowanie jej nazwiska.

Młoda Szwedka, w wieku lat dwudziestu kilku, wydaje się sztywna i wycofana, ale jej głos łamie się, gdy mówi o swoim ‘ukochanym Andersie’.

Ze swojego małego miasteczka w Szwecji, robi ona, co może, aby uzyskać dla Breivika złagodzenie warunków uwięzienia: ubiegłe 4 lata spędził on w pełnej izolacji w ściśle chronionym zakładzie.

Odbywa on kare 21 lat więzienia, która może zostać przedłużona, jeśli zostanie uznany za w dalszym ciągu zagrażającego społeczeństwu.

Breivik zabił 77 osób 22 lipca 2011 roku, kiedy podłożył bombę w budynku rządowym w Oslo i otworzył ogień do młodzieżowego zjazdu Partii Pracy na małej wyspie niedaleko stolicy.

Według Victorii izolacja Brevika to ‘tortura’.

“Troszczę się o niego nawet bardziej, gdy jest on w tak trudnej sytuacji,” powiedziała Victoria.

Bezrobotna z powodu trudnej sytuacji zdrowotnej, pisuje do niego listy podtrzymujące go na duchu – do tej pory napisała już ich ponad 150 – lub wysyła mu małe prezenty, łącznie z niebieskim krawatem, który Brevik nosił na niektórych przesłuchaniach.

W odpowiedzi otrzymała od niego dwa listy – inne zostały zatrzymane przez władze więzienia cenzurujące korespondencje Breivika.

Podczas procesu Breivik używał specjalnego miękkiego długopisu do notowania.    
breivik=dlugopis

Nie jest łatwo określić jej relacje z Breivikiem, mężczyzną, którego nigdy nie spotkała, gdyż wszystkie jej prośby o widzenie z nim zostały odrzucone.

Ona opisuje go jednocześnie, jako ‘starego przyjaciela’ i ‘coś jak brata’, ale przyznaje, że jest on dla niej atrakcyjny i mówi, że “na początku, był w tym element romantyczny, przynajmniej z mojej strony.”

Twierdzi ona, że jej pierwszy kontakt z Breivikiem miał miejsce w 2007 roku, kiedy spotkali się w sieciowej grze komputerowej. Przestał on się z nią komunikować dwa lata później, prawdopodobnie, aby zająć się tylko przygotowaniami do ataku.

Jednak w 2012 roku, Victoria wznowiła kontakt z mężczyzna, który w międzyczasie został najbardziej znienawidzoną osobą w Norwegii.   

Nie jest to jednostkowy przypadek.

Tygodnik Morgenbladet doniósł, że w zeszłym roku Breivik otrzymał, co najmniej 800 listów, w tym wiele od podziwiających go kobiet. Podczas swojego procesu w 2012 roku, ujawniono, że 16 letnia dziewczyna poprosiła go, żeby się z nią ożenił.

Hybristofilia jest to termin używany w kryminologi – ale nie przez naukowców – do opisania pociągu seksualnego do najgroźniejszych morderców siedzących w więzieniu, którzy często otrzymują pikantne listy miłosne lub seksowne części bielizny od swoich fanek. Zjawisko znane jest także pod nazwą ‘syndrom Bonnie i Clyde’ i istnieje on od dawna w wielu krajach.

Josef Fritzl z Austrii, który więził i gwałcił swoją córkę przez 25 lat oraz amerykański zabójca Charles Manson również mają swoje fankluby.

Austriacki gwałciciel Joseph Fritzl także ma fanki, które do niego piszą.

fritz

Według Sheila Isenberg, amerykańskiej autorki, która przeprowadziła wywiady z 30 kobietami, do swojej książki “Kobiety, które kochały morderców”, te kobiety często mają za sobą doświadczenia przemocy seksualnej.

Powiedziała ona w wywiadzie udzielonym agencji AFP: “To jest szansa dla tych kobiet, żeby mieć pewną kontrolę nad sytuacją (mężczyzna z kratkami, nie ma żadnej kontroli nad swoim życiem), kiedy wcześniej były wykorzystywane przez swojego ojca [lub] innych mężczyzn.”    

“Jednocześnie jest to także romans przez wielkie R, ekscytujący, porywający z nigdy niekończącymi się zmianami sytuacji. Nie ma w tej relacji nic zwyczajnego i monotonnego.”

Nie ma jednak, jak na razie naukowych dowodów, na poparcie dość powszechnej tezy, że te kobiety mają pewną misję nawrócenia mordercy, powiedziała Amanda Vicary, profesor psychologii na uniwersytecie Wesleyan w USA.

Powiedziała ona “Niektóre kobiety są przyciągane przez znanych mężczyzn – istnieje taka możliwość, że przyczyną atrakcyjności mężczyzn, którzy dokonali strasznych czynów, dla niektórych kobiet nie jest to, co zrobili, tylko ich sława, którą ‘dzięki’ swoim czynom osiągnęli.”

Victoria, jednak twierdzi, że nie jest poszukiwaczką sławy.

Jej zaangażowanie z Breivikiem zniszczyło już jej relacje z siostrą, która po poznaniu jej związków z mordercą, powiedziała “Dla mnie jesteś martwa”.

Victoria odsunęła się również od swoich przyjaciół.

Przyznała się również do podzielania “mniej lub bardziej”, islamofobicznej ideologii Breivik, ale powiedziała, że jest przeciwna przemocy.   

Więc, jak może kochać kogoś, kto z zimną krwią zamordował kilkudziesięciu przerażonych nastolatków, których część błagała go o darowanie życia?

“Wydaje mi się, że oddzielam Andersa od Breivika. Myślę o Andersie, jako o moim starym znajomym a Breivik jest osobą, która dokonała tych czynów.”

Mijają lata a ona nie chce z niego zrezygnować.

“Tęsknie za nim każdego dnia coraz bardziej. Moje uczucie jest coraz silniejsze.”

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli narzekać na unoszący się w powietrzu dym. Jest on spowodowany...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...