fbpx

Szwecja zwiększa wydatki na obronność.

Szwecja zwiększy wydatki na obronność o 6,2 miliarda koron (ok. 680 mln euro) w ciągu najbliższych pięciu lat, pieniądze na ten cel będą pochodzić z podwyżki podatków.

Peter Hultqvist przyznał, że zwiększenie środków finansowych na obronność ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę oraz aktywnością Rosji na Morzu Bałtyckim, oraz w rejonie arktycznym.

Dodatkowo szwedzcy żołnierze powrócą na Gotlandię do bazy wojskowej, którą opuścili 25 lat temu po zakończeniu zimnej wojny i zmniejszeniu ryzyku ataku ze strony Rosji.


Minister obrony Peter Hultqvist poinformował, że nowe fundusze będą przeznaczone na modernizację floty wojennej tak, aby statki i łodzie podwodne były zdolne do szybszej i lepszej kontroli wód terytorialnych.

Minister finansów Magdalena Andersson przyznała, że pieniądze na obronność Szwecji będą pochodzić z podwyżek podatków.

Polska była pierwszym krajem w Sojuszu Północnoatlantyckim, który podjął decyzję o związaniu wielkości budżetu obronnego ze wzrostem gospodarczym. Od 2001 r. co rok na obronę Polski przeznaczane jest 2% PKB.

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja zwiększa wydatki na obronność.

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...