fbpx

Szwecja zwiększa wydatki na obronność.

Szwecja zwiększy wydatki na obronność o 6,2 miliarda koron (ok. 680 mln euro) w ciągu najbliższych pięciu lat, pieniądze na ten cel będą pochodzić z podwyżki podatków.

Peter Hultqvist przyznał, że zwiększenie środków finansowych na obronność ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę oraz aktywnością Rosji na Morzu Bałtyckim, oraz w rejonie arktycznym.

Dodatkowo szwedzcy żołnierze powrócą na Gotlandię do bazy wojskowej, którą opuścili 25 lat temu po zakończeniu zimnej wojny i zmniejszeniu ryzyku ataku ze strony Rosji.


Minister obrony Peter Hultqvist poinformował, że nowe fundusze będą przeznaczone na modernizację floty wojennej tak, aby statki i łodzie podwodne były zdolne do szybszej i lepszej kontroli wód terytorialnych.

Minister finansów Magdalena Andersson przyznała, że pieniądze na obronność Szwecji będą pochodzić z podwyżek podatków.

Polska była pierwszym krajem w Sojuszu Północnoatlantyckim, który podjął decyzję o związaniu wielkości budżetu obronnego ze wzrostem gospodarczym. Od 2001 r. co rok na obronę Polski przeznaczane jest 2% PKB.

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja zwiększa wydatki na obronność.

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Białe noce w Kirunie. Słońce nie zajdzie tu przez najbliższe dwa miesiące.

W Kirunie, najdalej wysuniętym na północ mieście szwedzkim, nastały tak zwane dni polarne (lub białe noce). Słońce nie zajdzie w tym...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...