Szwecja zwiększa wydatki na obronność.

Szwecja zwiększy wydatki na obronność o 6,2 miliarda koron (ok. 680 mln euro) w ciągu najbliższych pięciu lat, pieniądze na ten cel będą pochodzić z podwyżki podatków.

Peter Hultqvist przyznał, że zwiększenie środków finansowych na obronność ma związek z rosyjską agresją na Ukrainę oraz aktywnością Rosji na Morzu Bałtyckim, oraz w rejonie arktycznym.

Dodatkowo szwedzcy żołnierze powrócą na Gotlandię do bazy wojskowej, którą opuścili 25 lat temu po zakończeniu zimnej wojny i zmniejszeniu ryzyku ataku ze strony Rosji.


Minister obrony Peter Hultqvist poinformował, że nowe fundusze będą przeznaczone na modernizację floty wojennej tak, aby statki i łodzie podwodne były zdolne do szybszej i lepszej kontroli wód terytorialnych.

Minister finansów Magdalena Andersson przyznała, że pieniądze na obronność Szwecji będą pochodzić z podwyżek podatków.

Polska była pierwszym krajem w Sojuszu Północnoatlantyckim, który podjął decyzję o związaniu wielkości budżetu obronnego ze wzrostem gospodarczym. Od 2001 r. co rok na obronę Polski przeznaczane jest 2% PKB.

 

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za sfałszowanie zaświadczeń lekarskich potwierdzające ujemny wynik testu na COVID-19. Polski pracodawca został...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku...