W piątek w szwedzkim parlamencie głosowano za nową ustawą pandemiczną. Ma ona dać członkom rządu uprawnienia pozwalające na zamknięcie wybranych przedsiębiorstw, a także do ograniczenia liczby klientów w obiektach handlowych i ograniczenia godzin otwarcia.
Nowe przepisy mają wejść w życie 10 stycznia. Parlament działa obecnie pomimo przerwy świątecznej – to pierwsza tego typu sytuacja od 2005 roku.
„Wiemy, że COVID-19 wciąż nie odpuszcza i nie zrobi tego jeszcze przez pewien czas. Jest obecny w społeczeństwie. Potrzebujemy konkretniejszych restrykcji, które utrzymają się dłużej”, powiedziała minister zdrowia Lena Hallengren podczas obrad.
Latem obowiązywały podobne przepisy, ale w międzyczasie wygasły, a potem ich nie przedłużono. Nowa ustawa pandemiczna da rządowi prawo do zamykania niektórych przedsiębiorstw na czas bliżej nieokreślony. Hallengren podkreśla jednak, że nie jest to jedyny, ani nawet główny jej cel. Podstawowy cel to, oczywiście, powstrzymanie ciągle rozprzestrzeniającej się infekcji COVID-19.
Przepisy obejmą m.in. sklepy i centra handlowe, ale też środki transportu publicznego, restauracje, bary, kina, muzea i teatry – ogólnie obiekty kulturalne i sportowe. Ograniczenia mogą zostać wprowadzone też w parkach czy na plażach. Rząd nie określił, ile osób może spotykać się prywatnie w swoich domach.
Rząd ma prawo zamknąć działalność niektórych przedsiębiorstw, ale jest też zobowiązany „przyjrzeć się konsekwencjom finansowym”, z jakimi spotkają się te firmy. W przyszłości ustalone zostaną przepisy dotyczące rekompensaty pieniężnej.
„Skoro zamykane będą przedsiębiorstwa, trzeba też wprowadzić system pomocy finansowej. Na tym etapie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak będzie wyglądała ta pomoc, ani jakiej wysokości byłoby wsparcie budżetowe”, tłumaczy Hallengren.
Pytany o to, kiedy wejdą w życie przepisy dotyczące pomocy finansowej, premier Stefan Löfven odpowiedział: „Nastąpi to w najbliższej przyszłości”.
Wszelkie środki wprowadzone za pomocą nowej ustawy byłyby prawnie egzekwowane. Osoby nierespektujące nowych przepisów mogą spotkać się z karą grzywny.
Przepisy covidowe, które wprowadzono w Szwecji dotąd, to m.in.: zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22:00 (następnie po 20:00) oraz zmniejszenie liczby osób w restauracjach – najpierw do ośmiu, potem czterech.
Te przepisy wprowadzono z opóźnieniem, bo proces ich akceptacji przez członków parlamentu był czasochłonny. Od teraz podobne ustawy mają być akceptowane dużo szybciej.
Rząd nie będzie w stanie wprowadzić takich restrykcji, jak godzina policyjna lub zakaz opuszczania domów. Ustawa ma stać się prawomocna 10 stycznia i będzie obowiązywała do 30 września 2021.
W Szwecji, w sumie odnotowano 490 194 potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz 9 479 zgonów, wywołanych przez COVID-19. Dziś w piątek najwięcej nowych przypadków odnotowano w regionie Skåne 2 123, Västra Götaland 2 094, Sztokholm 1062 . W dniu dzisiejszym potwierdzono 7 460 nowych infekcji oraz 168 zgony (stan na 8 stycznia według danych zgromadzonych przez c19.se).