fbpx

‘Szwecja zbliża się do limitu swojej pojemności’

Premier Stefan Löfven powiedział, podczas wizyty w centrum dla uchodźców w Trelleborg, że Szwecja zbliża się już do kresu swoich możliwości przyjmowania uchodźców.

Trelleborg w południowej Szwecji jest jedną z wielu gmin, które alarmowały, że walczą z poradzeniem sobie z napływem rekordowej ilości uchodźców.

To małe miasteczko na wybrzeżu przeżywa wielki najazd uchodźców, którzy od września przybywają w liczbie wielu tysięcy w każdym tygodniu.

W środę podczas wizytowania budowy ośrodka dla uchodźców premier powiedział “Cieszę się niezmiernie, gdy widzę jak postępują prace. Powoduje to, że jestem dumny z bycia szwedzkim premierem.” Premier jest liderem Partii Socjaldemokratów, którzy popierają przyjmowanie uchodźców z rejonów Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie toczą się wojny.

Jego komentarze nastąpiły w czasie, gdy Migrationsverket, Szwedzka Agencja ds. Migracji ogłosiła, że w 2015 roku już 99,000 osób złożyło wnioski o azyl. Löfven przyznał, że kraje Nordyckie mogą przestać być w stanie przyjmować uchodźców.

“Wykonana praca jest fantastyczna, jednocześnie zaczynamy widzieć, że zbliżamy się do kresu naszych możliwości przyjmowania nowych osób.”

Nie skomentował on jednak szerzących się pogłosek, że rząd oraz pięć głównych partii rozważają zamknięcie granic w celu powstrzymania fali uchodźców.

Löfven szefujący koalicji Socjaldemokraci-Zieloni zamierza spotkać się z przedstawicielami Partii Lewicowej, Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, Liberałów, Partii Centrowej oraz Chrześcijańskich Demokratów, aby kontynuować rozpoczętą dyskusję w celu osiągnięcia wspólnego stanowiska w sprawie kryzysu związanego z uchodźcami.

Bliski ukończenia jest już pierwszy obóz przejściowy dla uchodźców zbudowany z namiotów a władze poszukują miejsca na budowę kolejnych.

Minister Spraw Zewnętrznych Anders Ygeman przemówił w środę do dziennikarzy podczas wizytowania miasteczka Revingehed, gdzie powstaje obóz z 75 ogrzewanych namiotów dla uchodźców.

“Myślę, że to będzie działać prawidłowo. Nie jest to rozwiązanie długoterminowe a przeznaczone tylko do krótkotrwałego użycia. Ale jest tu ciepło i czysto,” powiedział po zwiedzeniu pięciu namiotów, udostępnionych również dziennikarzom, aby mogli zapoznać się z warunkami oferowanymi uchodźcom.

W tym samym czasie Szwedzka Agencja Zarządzania Kryzysowego oświadczyła, że poszukuje kolejnych miejsc, gdzie mogłyby stanąć takie miasteczka namiotowe.

“Rząd zobowiązał nas do wspólnego, razem z podmiotami, poszukiwania odpowiednich terenów, zaplanowania i oszacowania kosztów powstania kolejnych takich obiektów w Szwecji. Takie prace cały czas trwają,” powiedziała dyrektor agencji Helena Lindberg.

Strona główna Wiadomości Szwecja 'Szwecja zbliża się do limitu swojej pojemności'

Warto przeczytać

Jak zarządzać swoją emeryturą w Szwecji nawet, jeśli nie zamierzasz w niej pozostać

W emocjach związanych z urządzaniem sobie życia w nowym kraju i zmaganiu się z wyzwaniami stawianymi przez życie łatwo jest zapomnieć o...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Jak zarządzać swoją emeryturą w Szwecji

Ci, którzy żyją w Szwecji i mają bardzo niskie dochody albo nie mieli żadnych dochodów w Szwecji także mogą być uprawnieni do...