Szwecja: zapomogi dla osób narażonych na infekcję koronawirusową

Począwszy od 24 sierpnia grupy osób szczególnie narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 mogą ubiegać się o odszkodowanie.

Warunek jest jeden: epidemia odebrała im pracę lub spowodowała, że nie mogły jej kontynuować.

Rząd już w czerwcu zdecydował, że konieczny jest program zapomogi dla najbardziej poszkodowanych przez koronawirusa. Od poniedziałku możliwe jest ubieganie się o odszkodowanie w biurach Försäkringskassan, który uchodzi za odpowiednik polskiego ZUS-u.

Dla kogo odszkodowanie?

Odszkodowanie należy się tym osobom, które należą do grupy podwyższonego ryzyka i w kontakcie z koronawirusem mogą nawet utracić życie, a także osobom, które nie mogą pracować zdalnie podczas epidemii. Dotyczy to zarówno osób samozatrudnionych, jak i pracujących w oparciu o umowy, a także zatrudnionych na czas określony, które z powodu kryzysu koronawirusowego utraciły źródło dochodu.

Osoby z grupy tzw. podwyższonego ryzyka to te, które: niedawno zakończyły leczenie raka, cierpią na choroby układu krążenia lub układu oddechowego, mają wskaźnik masy ciała przekraczający 40,0, podlegają immunoterapii, czekają na przeszczep narządów.

Często osobami z grupy podwyższonego ryzyka nazywa się też seniorów, po siedemdziesiątym roku życiu. Nie kwalifikują się jednak oni do programu rekompensaty finansowej.

Program obowiązuje z mocą wsteczną od 1 lipca do 30 września. Wydawanie odszkodowań w przypadku pojedynczej osoby może trwać maksymalnie 90 dni. Dziennie może ona otrzymać najwyżej 804 korony (~341 PLN). Jest to kwota przed opodatkowaniem.

By ubiegać się o odszkodowanie, należy zjawić się w siedzibie Försäkringskassan lub wejść na stronę agencji. Po zalogowaniu w zakładce „Moje strony” (Mina sidor) postępujemy zgodnie z instrukcjami, a potem wysyłamy zaświadczenie lekarskie, potwierdzające, że należymy do grupy zwiększonego ryzyka infekcji.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Szwecja: zapomogi dla osób narażonych na infekcję koronawirusową

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...