Szwecja zakazuje elektrycznych deskorolek ze względów bezpieczeństwa

Dzieci je uwielbiają, jednak od lipca 2016 roku takie deskorolki były powodem
48 pożarów, w rezultacie czego zakazano sprzedaży wielu takich produktów.

Elektryczne deskorolki same utrzymujące swoją pozycję, stały się bardzo popularną zabawką wśród dzieci.

Jednak nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że są one zasilane przez akumulatory litowo-jonowe, które muszą być użytkowane z dużą ostrożnością, gdyż mogą wywoływać pożary.

Szwedzka Agencja Zarządzania Kryzysowego podaje, że od lipca 2016 do kwietnia 2017 roku zanotowano 48 pożarów spowodowanych przez takie urządzenia.

Większość pożarów nastąpiła w trakcie ładowania akumulatorów. Starając się zapewnić bezpieczeństwo konsumentom Arbetsmiljöverket – szwedzka inspekcja pracy – przeprowadziła ostatnio niezapowiedziane kontrole u 8 największych sprzedawców takich deskorolek w rejonie Sztokholmu.

Okazało się, że 10 z 13 sprawdzonych modeli nie spełniało formalnych wymagań znaku CE, nie miało instrukcji po szwedzku ani deklaracji zgodności z przepisami UE. W rezultacie tego zakazano ich sprzedaży w Szwecji.

„Wszystkie 10 produktów nie spełniało przynajmniej jednego z powyższych warunków, niektóre nie spełniały wszystkich trzech,” powiedziała Monica Torgrip, dyrektorka działu technologicznego w Arbetsmiljöverket.

Oprócz zagadnień bezpieczeństwa, Torgrip podkreśla, że producenci nie powinni w ramach walki z konkurencją narażać konsumentów.

„Uważamy, że to jest bardzo ważne, z punktu widzenia konkurencyjności, aby wytwórcy nie narażali zdrowia konsumentów, nie spełniając obowiązujących norm.”

Wszystkie deskorolki muszą posiadać znak CE, należy także sprawdzić czy załączona jest deklaracja zgodności z normami UE.

„To bardzo ważne, bo to oznacza, że ktoś bierze odpowiedzialność za to, że urządzenie przeszło wszystkie niezbędne testy i kontrole,” powiedziała Torgrip.
Rodzicom szukającym bezpiecznej zabawki dla swoich dzieci Monica Torgrip radzi sprawdzać dokładnie to samo na co zwraca uwagę Arbetsmiljöverket.

„Otwórzcie pudełko w sklepie – macie do tego prawo. I jeśli produkt nie ma wszystkich wymaganych oznaczeń, ja poszukałabym innego urządzenia.”

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe światło na sprawę zatonięcia promu MF Estonia, stanęli przed sądem....

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...