fbpx

Szwecja zakazuje elektrycznych deskorolek ze względów bezpieczeństwa

Dzieci je uwielbiają, jednak od lipca 2016 roku takie deskorolki były powodem
48 pożarów, w rezultacie czego zakazano sprzedaży wielu takich produktów.

Elektryczne deskorolki same utrzymujące swoją pozycję, stały się bardzo popularną zabawką wśród dzieci.

Jednak nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę, że są one zasilane przez akumulatory litowo-jonowe, które muszą być użytkowane z dużą ostrożnością, gdyż mogą wywoływać pożary.

Szwedzka Agencja Zarządzania Kryzysowego podaje, że od lipca 2016 do kwietnia 2017 roku zanotowano 48 pożarów spowodowanych przez takie urządzenia.

Większość pożarów nastąpiła w trakcie ładowania akumulatorów. Starając się zapewnić bezpieczeństwo konsumentom Arbetsmiljöverket – szwedzka inspekcja pracy – przeprowadziła ostatnio niezapowiedziane kontrole u 8 największych sprzedawców takich deskorolek w rejonie Sztokholmu.

Okazało się, że 10 z 13 sprawdzonych modeli nie spełniało formalnych wymagań znaku CE, nie miało instrukcji po szwedzku ani deklaracji zgodności z przepisami UE. W rezultacie tego zakazano ich sprzedaży w Szwecji.

„Wszystkie 10 produktów nie spełniało przynajmniej jednego z powyższych warunków, niektóre nie spełniały wszystkich trzech,” powiedziała Monica Torgrip, dyrektorka działu technologicznego w Arbetsmiljöverket.

Oprócz zagadnień bezpieczeństwa, Torgrip podkreśla, że producenci nie powinni w ramach walki z konkurencją narażać konsumentów.

„Uważamy, że to jest bardzo ważne, z punktu widzenia konkurencyjności, aby wytwórcy nie narażali zdrowia konsumentów, nie spełniając obowiązujących norm.”

Wszystkie deskorolki muszą posiadać znak CE, należy także sprawdzić czy załączona jest deklaracja zgodności z normami UE.

„To bardzo ważne, bo to oznacza, że ktoś bierze odpowiedzialność za to, że urządzenie przeszło wszystkie niezbędne testy i kontrole,” powiedziała Torgrip.
Rodzicom szukającym bezpiecznej zabawki dla swoich dzieci Monica Torgrip radzi sprawdzać dokładnie to samo na co zwraca uwagę Arbetsmiljöverket.

„Otwórzcie pudełko w sklepie – macie do tego prawo. I jeśli produkt nie ma wszystkich wymaganych oznaczeń, ja poszukałabym innego urządzenia.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja zakazuje elektrycznych deskorolek ze względów bezpieczeństwa

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Koronawirus w Szwecji – RAPORT

Szwedzka służba zdrowia bije na alarm: w niektórych regionach kraju znów rośnie liczba infekcji koronawirusowych. W minionym tygodniu w aglomeracji sztokholmskiej aż...