Home WiadomościSzwecja Szwecja wprowadzi obowiązek akceptacji gotówki w sklepach spożywczych i aptekach

Szwecja wprowadzi obowiązek akceptacji gotówki w sklepach spożywczych i aptekach

Szwecja wprowadza obowiązek akceptowania gotówki w sklepach spożywczych i aptekach. Nowe przepisy mają wspierać osoby bez dostępu do cyfrowych płatności i zabezpieczyć transakcje w sytuacjach kryzysowych. Branża handlowa apeluje o większe wsparcie państwa.

Rządowy śledczy Dennis Dioukarev zaproponował nowe przepisy, które zobowiązują średnie i większe sklepy spożywcze oraz apteki do akceptowania gotówki jako środka płatniczego. Propozycja ta ma na celu wsparcie osób, które nie mogą korzystać z cyfrowych metod płatności, oraz zabezpieczenie możliwości transakcji w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojna.


Kluczowe założenia nowego wymogu

Jeśli przepisy wejdą w życie, sklepy i apteki będą zobowiązane do przyjmowania płatności gotówkowych w godzinach od 06:00 do 22:00.

  • „Zabezpieczamy na przyszłość zdolność Szwedów do kupowania żywności i lekarstw za pomocą banknotów i monet” – powiedział Dioukarev podczas konferencji prasowej.

Propozycja została przekazana ministrowi ds. rynków finansowych, Niklasowi Wykmanowi.


Reakcje branży handlowej

Szwedzka Federacja Handlu pozytywnie ocenia inicjatywę w zakresie odpowiedzialności społecznej, ale wyraża obawy dotyczące ryzyk i kosztów związanych z obsługą gotówki.

  • „Obsługa gotówki zawsze wiąże się z wyższym ryzykiem i zwiększonymi kosztami. Dzisiejszy łańcuch obsługi gotówki jest kruchy” – powiedział Bengt Nilervall, ekspert ds. polityki branżowej w kwestiach płatności.

Federacja podkreśla, że choć większość sklepów spożywczych już akceptuje gotówkę, coraz mniej konsumentów korzysta z tej formy płatności.


Apel do państwa

Nilervall zwrócił uwagę na potrzebę większego zaangażowania państwa w zarządzanie systemem gotówkowym.

  • „Jeśli państwo nakłada na graczy rynkowych wymagania dotyczące świadczenia podstawowych usług gotówkowych, które nie są opłacalne, musi również zwiększyć swoją odpowiedzialność za utrzymanie i częściowe finansowanie zarządzania gotówką”.

Przeczytaj również