Granice wieku w systemie emerytalnym mają zostać podniesione o jeden rok w 2023 roku. Komisja Bezpieczeństwa Społecznego proponuje, by Parlament zatwierdził tę propozycję. Szwedzcy Demokraci są temu przeciwni i chcą widzieć oszczędności w obszarze polityki imigracyjnej.
W grudniu 2017 roku strony w tzw. grupie emerytalnej osiągnęły porozumienie w sprawie długoterminowych podwyżek emerytur. W rezultacie rząd przedstawił propozycje podniesienia limitów wiekowych w systemie emerytalnym, które mają zostać wprowadzone etapami w 2020, 2023 i 2026 roku.
W tym właśnie celu rząd przedłożył w parlamencie propozycje podniesienia kilku granic wiekowych w systemie emerytalnym. Między innymi proponuje się podniesienie granicy wieku, w którym można najwcześniej wycofać emeryturę opartą na dochodach, z 62 do 63 lat w 2023 roku.
W tym właśnie celu rząd przedstawił w parlamencie propozycje podniesienia kilku granic wiekowych w systemie emerytalnym. Między innymi proponuje się podniesienie granicy wieku, w którym można wcześniej pobierać emeryturę opartą na dochodach, z 62 do 63 lat w 2023 roku. Zgodnie z propozycją limity wiekowe będą powiązane z tzw. referencyjnym wiekiem emerytalnym, który zacznie obowiązywać w 2026 roku. Wiek referencyjny ma zastąpić obecną normę 65 lat i zapewnić wiek emerytalny, który uwzględnia rosnącą średnią długość życia w Szwecji.
Wszystkie granice wieku emerytalnego, a także niektóre granice wieku w innych systemach ubezpieczeń społecznych, będą od 2026 roku powiązane z wiekiem referencyjnym. Komitet Ubezpieczeń Społecznych zgadza się z rządem, że wraz z wydłużaniem się średniej długości życia należy wydłużać okres aktywności zawodowej, tak aby wysokość emerytur nie ulegała stopniowemu obniżaniu. W związku z tym Komitet proponuje, by Parlament zatwierdził propozycję rządu.
Jednak dwie strony zgłaszają zastrzeżenia do propozycji komisji: Szwedzcy Demokraci mają zastrzeżenia, ponieważ późniejsze przechodzenie na emeryturę powinno odbywać się dzięki pozytywnym zachętom i wolnej woli, a nie przymusowi państwowemu. Jednocześnie partia proponuje duże oszczędności, zwłaszcza w obszarze imigracji i integracji. Partia Lewicy uważa, że emerytury w Szwecji powinny zostać podniesione zamiast wieku emerytalnego, jeśli to niskie emerytury są głównym problemem, którym rząd chce się zająć.
Planowana data debaty nad decyzją w Parlamencie to 30 maja, a podjęcia decyzji – 31 maja.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników