W Szwecji wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące imigracji. W ich świetle pozwolenie na pobyt w kraju dla uchodźców będzie w pierwszej kolejności tymczasowe, a nie stałe.
Parlament zatwierdził ustawę już w ubiegłym miesiącu. Zastąpi ona „wstępne” przepisy, które wprowadzono w Szwecji pięć lat temu – w momencie szczytowego napływu azylantów do kraju.
Między 1984 a 2016 r. zasada była taka, że rząd domyślnie wydawał zezwolenia na pobyt stały uchodźcom. Nowe przepisy pod koniec kwietnia zaproponowali Socjaldemokraci i partia Zielonych. Już wkrótce zezwolenia na pobyt będą wznawiane tylko wtedy, gdy nadal obowiązują okoliczności, w których wydano je lata temu.
Prawdopodobnie konieczne będą też testy językowe po szwedzku oraz testy z wiedzy obywatelskiej. Morgan Johansson, minister sprawiedliwości i spraw migracyjnych, uznał zakończone głosowanie nad ustawą za „wielki sukces”.
Widmo nowych przepisów ściąga jednak sen z powiek aktywistom na rzecz imigrantów. Organizacja Amnesty Sweden stwierdziła:
„Konsekwencje nowych przepisów będą takie, że uchodźcom trudniej będzie się integrować ze społeczeństwem szwedzkim. Trudniej będzie im wejść na rynek pracy.”
Zmiany legislacyjne dotyczą również każdego, kto przyjeżdża do Szwecji na podstawie wizy pracowniczej, studenckiej lub rodzinnej.
Od teraz nowo przybyli muszą mieszkać w Szwecji minimum trzy lata, zanim będą mogli otrzymać pozwolenie na pobyt stały. Ci, którzy przybędą do kraju, by zjednać się z rodziną, automatycznie dostaną zezwolenie na pobyt tymczasowy.
Zainteresowani muszą też wykazać, że będą w stanie utrzymać się w Szwecji – muszą zarabiać minimum 8287 koron miesięcznie (to około 3715 złotych). Wyjątkiem będą objęci małżonkowie rodowitych obywateli Szwecji, Szwajcarii i UE.
Wnioski złożone przed 20 lipca będą rozpatrywane na podstawie nowo przyjętych przepisów.
Ostateczny projekt ustawy nic nie mówi o limicie osób, które mogą ubiegać się o azyl w Szwecji.
Nowe przepisy zostały poddane krytyce m.in. przez stowarzyszenie naukowców szwedzkich i społeczność akademicką.