W 2022 r. eksport energii elektrycznej ze Szwecji osiągnął nowy rekord – pomimo gwałtownie rosnących cen energii elektrycznej i szokujących rachunków dla wielu gospodarstw domowych. Nadwyżka energii elektrycznej jest większa niż w jakimkolwiek poprzednim roku, a szwedzki eksport bezkopalnej energii elektrycznej przyczynił się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w Europie w stopniu odpowiadającym ruchowi samochodowemu w całej Szwecji, jak podaje Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska.
W tym samym czasie, gdy ceny energii elektrycznej gwałtownie wzrosły, a mieszkańcy Szwecji zostali poproszeni o jej oszczędzanie, Szwecja wyeksportowała najwięcej energii elektrycznej ze wszystkich krajów w Europie w 2022 roku, według danych Svenska Kraftnät, które zostały udostępnione telewizji SVT.
Według Svenska Kraftnät, zwiększona produkcja z energii wiatrowej jest wytłumaczeniem dużego eksportu. Na początku XXI wieku ilość opadów, a tym samym produkcja energii elektrycznej z elektrowni wodnych, odgrywała decydującą rolę w tym, czy w Szwecji występował deficyt czy nadwyżka w produkcji energii elektrycznej. Wraz z rozwojem energetyki wiatrowej w ostatnich latach, nadwyżka ta zaczęła znacząco wzrastać.
Zamknięcie czterech reaktorów jądrowych w latach 2013-2020 spowodowało jedynie niewielkie załamania krzywej. Zwiększona ilość energii wiatrowej nadrobiła to z nawiązką, produkując w ubiegłym roku łącznie 170 TWh energii elektrycznej.
“W 2021 roku wyeksportowaliśmy 25 TWh, co było wysokim wynikiem. Teraz widzimy gwałtowny wzrost do 33 TWh. To właśnie energia wiatrowa zwiększa nadwyżki i eksport. Ale pojawiła się ona głównie w północnej Szwecji, więc stabilność systemu nadal stanowi wyzwanie.” – stwierdza Niclas Damsgaard, kierownik ds. strategii w Svenska kraftnät.
Szwecja wyeksportowała w ubiegłym roku energię elektryczną o wartości ponad 30 miliardów koron szwedzkich, a eksport ten przyczynił się również do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w Europie. Większość eksportu trafia do Finlandii, ale sprzedajemy też do wszystkich krajów sąsiednich. A część energii elektrycznej, którą sprzedajemy do krajów skandynawskich, jest w praktyce wysyłana do krajów bałtyckich, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Według Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska, średnia emisja dwutlenku węgla w krajach, do których Szwecja eksportuje energię elektryczną, wynosi 250 gramów na kWh. Jednak w praktyce import tych krajów ze Szwecji często zastępuje energia elektryczna pochodząca z paliw kopalnych, a to oznacza energię elektryczną o emisji 400-800 gramów dwutlenku węgla na kWh. Oznacza to, że szwedzki eksport w ubiegłym roku mógł zmniejszyć emisję o równowartość co najmniej 8 milionów ton, a być może nawet do 15 milionów ton.
- Kultura i język Grenlandczyków pomijane w duńskiej polityce społecznej
- Polacy na czele listy dłużników w Danii: Wyzwanie dla duńskiego systemu podatkowego
- Jak zagłosować w Szwecji? Poradnik dla wyborców.
- Wzrost zobowiązań emerytalnych w szwedzkich gminach i regionach
- Policja bada podejrzenie popełnienia przestępstwa po osunięciu się ziemi w Szwecji