Szwecja: szkoła zostaje zamknięta w obawie przed radykalizacją uczniów

nspektorat ds. Szkół (Statens skolinspektion) postanowił zamknąć islamską szkołę, działającą na terenie Göteborga. Podjęto taką decyzję, bo obawiano się, że uczniowie poddani zostaną wpływom muzułmańskiej ideologii.

Szkoła Safirskolan została zamknięta po tym, jak dyrektor Abdel-Nasser el Nadi został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Säpo). „Nyheter Idag” donosi, że el Nadi i kilku innych radykalistów stwarzali realne zagrożenie dla państwa. Islamiści zostaną deportowani do swoich krajów.

W przeszłości w budynku tym mieściła się szkoła Vetenskapsskolan. Islamski instytut znalazł swojego nowego dyrektora, ale Säpo uznało, że ma on zbyt bliskie powiązania z el Nadim. Obawiano się, że uczniowie mogą stać się narzędziami w rękach ISIS, mogą przeniknąć do środowiska, które stosuje brutalne metody walki politycznej.

„Udało się nam ustalić, że nowy dyrektor wykazuje podobne stanowisko w sprawach dotyczących islamu, co jego poprzednik”, powiedział prawnik z Göteborga, Johan Kylenfelt.

W przeszłości „Expressen” informowało, że w szkole zatrudnione zostały dwie osoby mające powiązania z Państwem Islamskim. Ujawniono też, że na konto dyrektora szkoły przelano miliony koron z kont na Malcie i w Arabii Saudyjskiej.

W lutym dziennikarz „Gefle Dagblad” prowadził śledztwo w sprawie islamskiej szkoły, związanej z meczetem w mieście Gävle. Został zaatakowany przez imama.

W 2016 r. duże kontrowersje wywołały metody pracy nauczycieli w niezależnie działającej, islamskiej szkole Al-Azhar. Okazało się m.in., że na lekcjach wychowania fizycznego dzieci są segregowane według płci i nie mogą mieć ze sobą żadnej styczności. Szwedzi w znakomitej większości opowiadają się za zakazem prowadzenia szkół o charakterze wyznaniowym.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...