fbpx

Szwecja: szkoła zostaje zamknięta w obawie przed radykalizacją uczniów

nspektorat ds. Szkół (Statens skolinspektion) postanowił zamknąć islamską szkołę, działającą na terenie Göteborga. Podjęto taką decyzję, bo obawiano się, że uczniowie poddani zostaną wpływom muzułmańskiej ideologii.

Szkoła Safirskolan została zamknięta po tym, jak dyrektor Abdel-Nasser el Nadi został zatrzymany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Säpo). „Nyheter Idag” donosi, że el Nadi i kilku innych radykalistów stwarzali realne zagrożenie dla państwa. Islamiści zostaną deportowani do swoich krajów.

W przeszłości w budynku tym mieściła się szkoła Vetenskapsskolan. Islamski instytut znalazł swojego nowego dyrektora, ale Säpo uznało, że ma on zbyt bliskie powiązania z el Nadim. Obawiano się, że uczniowie mogą stać się narzędziami w rękach ISIS, mogą przeniknąć do środowiska, które stosuje brutalne metody walki politycznej.

„Udało się nam ustalić, że nowy dyrektor wykazuje podobne stanowisko w sprawach dotyczących islamu, co jego poprzednik”, powiedział prawnik z Göteborga, Johan Kylenfelt.

W przeszłości „Expressen” informowało, że w szkole zatrudnione zostały dwie osoby mające powiązania z Państwem Islamskim. Ujawniono też, że na konto dyrektora szkoły przelano miliony koron z kont na Malcie i w Arabii Saudyjskiej.

W lutym dziennikarz „Gefle Dagblad” prowadził śledztwo w sprawie islamskiej szkoły, związanej z meczetem w mieście Gävle. Został zaatakowany przez imama.

W 2016 r. duże kontrowersje wywołały metody pracy nauczycieli w niezależnie działającej, islamskiej szkole Al-Azhar. Okazało się m.in., że na lekcjach wychowania fizycznego dzieci są segregowane według płci i nie mogą mieć ze sobą żadnej styczności. Szwedzi w znakomitej większości opowiadają się za zakazem prowadzenia szkół o charakterze wyznaniowym.

Strona główna Szwecja Imigracja w Szwecji Szwecja: szkoła zostaje zamknięta w obawie przed radykalizacją uczniów

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Policyjne drony będą patrolowały szwedzkie miasto.

Linköping. Lokalna policja zacznie monitorować strefy „no-go” przy wykorzystaniu dronów z wbudowanymi kamerami. Nowoczesne rozwiązanie wprowadzono w życie 19...