Co tydzień ktoś odbiera sobie życie, wskakując pod pociąg. To liczba, która od 15 lat pozostaje niezmienna. Teraz rząd chce, aby do 2030 roku liczba osób ginących na kolei zmniejszyła się o połowę.
Co roku w tysiącach pociągów dochodzi do sytuacji, w których ludzie przebiegają przez tory, co z kolei powoduje opóźnienia. W większości przypadków pociągi są tylko opóźnione, ale w niektórych przypadkach ktoś zostaje potrącony. W 2021 roku 95 osób zmarło w wyniku potrącenia przez pociągi. 79 z nich uważa się za samobójców. Średnio oznacza to, że więcej niż jedna osoba tygodniowo odbiera sobie życie, wskakując pod pociąg.
“Każdy przypadek jest tragiczny i wiele się traci. Ma to wpływ na krewnych, przyjaciół i społeczeństwo” – komentuje Helena Rådbo, starszy ekspert ds. bezpieczeństwa drogowego w Szwedzkim Urzędzie Transportu.
Jednak liczba prawdopodobnych samobójców, z którymi co roku ma się do czynienia na kolei, jest znacznie większa. W 2021 roku było to ponad 440 osób. Z badań wynika, że jeżeli można zapobiec próbie samobójczej, większość ludzi nie podejmuje ponownie próby.
Ogrodzenie jest często skutecznym sposobem zapobiegania samobójstwom na kolei. Inną metodą stosowaną w innych krajach jest stworzenie dobrej kultury podróżowania, polegającej na pomaganiu sobie nawzajem, co może się sprawdzić również w Szwecji. “Potrzebujemy kultury, w której uważamy na siebie nawzajem i reagujemy, gdy widzimy coś, co wygląda na niebezpieczne. To jest coś, co istnieje w innych krajach i myślę, że może to być niedoceniana metoda.” – twierdzi Johan Fredin-Knutzén, badacz i ekspert z Narodowego Centrum Badań i Prewencji Samobójstw.
Jego zdaniem, jednym z kroków w kierunku osiągnięcia takiej kultury jest zapewnienie podróżnym narzędzi do radzenia sobie w sytuacji, gdy ktoś zachowuje się dziwnie lub niebezpiecznie, takich jak wiedza, pod jaki numer należy zadzwonić, aby podnieść alarm. “W Wielkiej Brytanii sprawdzono również, jak nawiązać kontakt z daną osobą. Może to być tak, że po prostu zaczyna się rozmawiać o pogodzie, aby przerwać gwałtowny proces samobójczy i lepiej zorientować się w sytuacji.” Inną metodą może być umieszczenie znaków w miejscach znanych jako zagrożone, informujących osobę doświadczającą samobójstwa, że dostępna jest pomoc i jak do niej dotrzeć.
W ramach dążenia do tego, aby nikt nie zginął ani nie został poważnie ranny, rząd przyjął w 2020 r. cel pośredni, aby do 2030 r. zmniejszyć o połowę liczbę śmiertelnych ofiar wypadków kolejowych, co oznacza, że do tego czasu nie zginą więcej niż 42 osoby w wyniku samobójstw lub wypadków. Środki podjęte przez Szwedzki Zarząd Transportu obejmują postawienie ogrodzeń i kamer.
Gdzie szukać pomocy?
W nagłych wypadkach lub w przypadku myśli samobójczych należy zawsze dzwonić pod numer 112.
Bris – dla osób poniżej 18 roku życia. Czat jest zawsze otwarty
Shedo – dla osób z zachowaniami autodestrukcyjnymi Poniedziałek-czwartek 20-22, sobota-niedziela 20-22
Frisk & Fri – dla osób z zaburzeniami odżywiania Poniedziałek-czwartek 20-21
Storasyster – dla ofiar wykorzystywania seksualnego poniedziałek-czwartek + niedziela 20-22
Unga Relationer – dla tych, którzy są wykorzystywani w swoim związku poniedziałek-niedziela 20-22
Tilia – dla osób jako młodych dorosłych poniedziałek-niedziela 21-22.30
Maskrosbarn – dla młodych, którzy mają problemy w domu poniedziałek-czwartek 20-22, niedziela 20-22
Jourhavande kompis – dla osób do 25 lat Poniedziałek – piątek 18-21, sobota – niedziela 14-17
Vårdguiden 1177 – Porady medyczne i informacje o najbliższym psychiatrycznym oddziale ratunkowym:
Tel: 1177 lub 1177.se
SPES – Zapobieganie samobójstwom i wsparcie dla ocalałych tel. 020-18 18 00, gorąca linia codziennie od 19 do 22.