Riksbank podnosi główną stopę procentową o 1 punkt procentowy do 1,75%. Jest to największy wzrost od prawie 30 lat. Również tej jesieni spodziewany jest kolejny wzrost.
Ostatni raz Riksbank podniósł stopę procentową w czerwcu, o 0,75%. Był to największy wzrost od 22 lat. Teraz stopa procentowa zostaje ponownie podniesiona, o jeden punkt procentowy do 1,75%. Jest to największy wzrost od czasu wprowadzenia celu inflacyjnego w 1993 roku. Decyzja została podjęta w poniedziałek i przedstawiona dzisiaj, we wtorek.
“Uważamy, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy stopa procentowa będzie dalej podnoszona”, prezes Riksbanku Stefan Ingves ma konferencji prasowej po decyzji w sprawie stóp procentowych.
“Przyszły rozwój inflacji pozostaje trudny do oceny, a Riksbank będzie dostosowywał politykę pieniężną w razie potrzeby, aby zapewnić powrót inflacji do celu” – pisze Riksbank w komunikacie prasowym.
Oczekuje się kolejnej podwyżki, a dzisiejsza podwyżka nie będzie ostatnią. Ekonomiści oczekują, że latem przyszłego roku stopa wyniesie 3,5%.
“Riksbank spóźnił się z dostrzeżeniem nadchodzącej inflacji, dlatego teraz jest zmuszony zaciągnąć hamulec bezpieczeństwa i próbować jak najszybciej zatrzymać pociąg. Być może trochę za szybko, ponieważ jest to sprzeczne z tym, co powinien robić bank centralny”, powiedział komentator ekonomiczny telewizji SVT Alexander Norén w programie Morgonstudion o dzisiejszej podwyżce.
Następne posiedzenie Riksbanku odbędzie się w listopadzie i oczekuje się, że dalej będzie podnosił stopę procentową.
Na giełdzie w Sztokholmie dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych oznacza lekki spadek z wcześniejszej podwyżki o 0,7 procent do 0,2 procent.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników