Szwedzki Rząd chce intensywnie inwestować w obronność. Wydatki na wojsko mają jak najszybciej osiągnąć poziom 2% PKB, a do wojska ma być wcielanych coraz więcej ludzi.
W ubiegłym roku budżet obronny wynosił 66 mld koron. Wzrost do 2% produktu krajowego brutto (PKB) oznaczałby roczny koszt w wysokości 108 mld SEK.
“Jest to niezwykle duża inwestycja, którą można porównać jedynie z inwestycjami w obronność w latach 50-tych ubiegłego wieku” – powiedział minister obrony, Peter Hultqvist.
Od końca lat 90-tych szwedzki budżet obronny nie osiągnął poziomu 2% PKB. Nowa gigantyczna inwestycja zostanie zrealizowana tak szybko, jak to możliwe, powiedziała premier Magdalena Andersson.
Peter Hultqvist zwrócił uwagę, że budowa obrony wymagać będzie czasu. “Potrwa to wiele, wiele lat. Chcemy to zrobić w sposób systematyczny, realistyczny i wykonalny. Musimy maksymalnie wykorzystać każdą koronę, którą wydajemy.”
W wyniku tej inicjatywy więcej młodych ludzi będzie musiało odbyć służbę wojskową.
“W dłuższej perspektywie więcej młodych ludzi będzie musiało przygotować się do służby wojskowej i wnieść wkład w obronę wojskową. Ale chodzi tu również o obronę cywilną” – powiedziała Magdalena Andersson.
Chodzi o budowanie obrony narodowej. Rząd nie chce jednak określić ram czasowych, kiedy budżet osiągnie nowy cel. “W grę wchodzą duże sumy i wszystko zależy od tego, w którym roku wylądujemy. Byłoby zacofaniem wylądować w tym roku, zanim nie zobaczymy dowodów władz na to, jak szybko można to zrobić i jak duże zdolności obronne będziemy mieli” – powiedział minister finansów Mikael Damberg.
Damberg nie chce też powiedzieć, skąd będą pochodzić pieniądze i jak duże podwyżki podatków może to spowodować. Przy dzisiejszym poziomie inwestycji kosztowałoby to 42 miliardy koron szwedzkich rocznie.
Magdalena Andersson została zapytana, dlaczego w przeszłości nie chciała inwestować tak dużo w obronność, biorąc pod uwagę rozwój polityki bezpieczeństwa w ostatnich latach. “Gdyby rząd siedział cicho od 2014 roku, sprawa byłaby poważna, ale na szczęście tak się nie stało. Rozpoczęliśmy największe dozbrojenie od lat pięćdziesiątych i dzisiejsze przesłanie jest takie, że chcemy to dozbrojenie kontynuować” – powiedziała premier.
- Możliwy zakaz zagranicznych podróży – oto pełna lista krajów odradzanych przez szwedzkie MSZ
- Szwedzki bank ostrzega: „Bezpośrednie ryzyko” dla Szwecji, jeśli Donald Trump wygra wybory prezydenckie w USA
- Kampania dezinformacyjna przeciwko szwedzkim władzom. Analiza Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej
- Szwedzkie lombardy notują wzrost zainteresowania
- Zasiłek rodzinny w Szwecji coraz mniej wystarczający w obliczu rosnących kosztów