Z powodu ostrej krytyki, jaka spłynęła na szwedzki rząd i służbę zdrowia w związku z nieskuteczną metodą zwalczania epidemii koronawirusa, powołany został specjalny panel dyskusyjny. Celem spotkania było głębsze spojrzenie na strategię walki z COVID-19 i wyciągnięcie odpowiednich wniosków z popełnionych błędów.
„Wielką siłą Szwecji jest zdolność całej tutejszej społeczności do zjednoczenia się i wspólnej walki o lepsze jutro. Jednocześnie odkryliśmy pewne niedobory”, powiedział premier Stefan Löfven, zapewne w odniesieniu m.in. do niedoboru sprzętu medycznego i małej ilości przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa.
Specjalnie powołany komitet przyjrzy się teraz kompetencji członków rządu i służby zdrowia, a także władzom regionalnym i gminnym. Premier powiedział, że celem jest „powstrzymanie wciąż rozprzestrzeniającej się infekcji”.
Na czele organu stanie Mats Melin, były przewodniczący najwyższego sądu administracyjnego, a obecnie wpływowy prawnik. Zgodnie z żądaniami partii opozycyjnych komisja sporządzi raport końcowy do lutego 2022. Nastąpi to przed wyborami powszechnymi, które zaplanowano na wrzesień tego roku.
Wstępna wersja raportu zostanie opracowana prawdopodobnie już w listopadzie bieżącego roku.
W Szwecji, inaczej niż w większości państw Europy, nie wprowadzono lockdownu, przez co podczas epidemii działały tu restauracje, puby, siłownie czy kina. Otwarte były też szkoły, do których uczęszczały dzieci poniżej 16. roku życia.
Według Agencji Zdrowia Publicznego ścisły lockdown „działa tylko tymczasowo”. Przedstawiciele agencji uznali, że drastyczne środki dystansu społecznego nie przyniosą pozytywnych rezultatów, stawiając zarazem na wypracowanie odporności stadnej – podobnie jak Wielka Brytania.
Podejście to było jednak przedmiotem intensywnej debaty, głównie dlatego, że liczba zgonów, wywołanych przez infekcję COVID-19, wielokrotnie przekroczyła liczbę ofiar w innych krajach nordyckich.
Najczęściej dyskutowane są różnice między Szwecją a Danią wynikające ze strategii walki z epidemią koronawirusa.
We wtorek ogłoszono, że łączna liczba infekcji w Szwecji wynosi 68 451, a liczba zgonów wzrosła do 5333.
W ostatnich tygodniach liczba nowych zakażeń mocno wzrosła, co Agencja Zdrowia Publicznego przypisuje jednak zwiększonej liczbie testów na obecność koronawirusa. Liczba zgonów i osób leczonych na oddziale intensywnej terapii pozostaje na zbliżonym poziomie.