Szwecja zapowiada, że zaszczepienie wszystkich osób powyżej 18 lat może zająć dłużej, niż pierwotnie zakładano. Z powodu zmian w dostawach prawdopodobnie nie uda się zaszczepić wszystkich do końca pierwszej połowy bieżącego roku.
Koordynator akcji szczepień Richard Bergström powiedział, że według aktualnych prognoz do 30 czerwca obie dawki szczepionek otrzyma 5 mln dorosłych ludzi. Od 2 do 2,5 mln osób otrzyma w tym czasie jedną tylko dawkę.
W Szwecji mieszka łącznie 8,2 mln dorosłych obywateli. Pierwszym celem szwedzkiej służby zdrowia było zaszczepienie wszystkich osób pełnoletnich oraz wszystkich dzieci z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby covidowej w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r.
„Zanim wszyscy zostaną w pełni zaszczepieni, minie jeszcze trochę czasu. Być może do końca drugiego kwartału bieżącego roku uda się podać szczepionki 5 mln ludzi”, powiedział Bergström na łamach „Helgstudion” – programu Sveriges Television.
W grudniu 2020 r. Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego zapowiadała, że do czerwca kolejnego roku szwedzkie regiony otrzymają 17,4 miliona dawek szczepionek. Obecnie liczba ta spadła do 12,5 mln dawek.
Władze niektórych gmin wątpią, że obietnice Agencji Zdrowia zostaną spełnione.
W lutym władze Sztokholmu zapowiedziały, że odpowiednie grupy wiekowe wśród mieszkańców stolicy zostaną zaszczepione do połowy lipca. Z kolei SKR, organizacja gmin i regionów szwedzkich, tłumaczy, że może nie udać się zaszczepienie 80 proc. wszystkich mieszkańców powyżej 70 lat do końca kwietnia.
Odkąd program szczepień został uruchomiony w grudniu, 12 proc. dorosłych obywateli – nieco ponad milion osób – otrzymało pierwszą dawkę szczepionki.
Wśród starszych co najmniej jedną dawkę podano: 84 proc. osób powyżej 90 lat oraz 66 proc. osób w wieku powyżej 80 lat.
Drugą falę szczepień rozpoczęto już we wszystkich regionach Szwecji (więcej informacji na stronie 1177.se). W pierwszej fazie szczepienia zaoferowano seniorom i mieszkańcom domów opieki społecznej, a także pracownikom służby zdrowia w bezpośrednim kontakcie z chorymi. Druga faza obejmuje wszystkich dorosłych w wieku powyżej 65 lat.