fbpx

Szwecja nie jest gotowa na epidemię

Epidemiolog Staffan Sylvan zakwestionował zdolność Szwecji do poradzenia sobie z ewentualnym wybuchem epidemii. Podczas gdy koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w takich krajach, jak Chiny i Korea Południowa, Sylvan daje powody do niepokoju, mówiąc: „rząd nie jest przygotowany do walki z chorobą”.

Doktor Sylvan zaznacza, że choć rząd zapewniał o podjęciu „stosownych kroków” w tym zakresie, rzeczywiste dane mówią co innego. „Szwecja nie jest gotowa na epidemię, która mogłaby dotknąć nawet 300 tys. osób”, cytuje doktora dziennik „Expressen”.

„W momencie, gdy wirus COVID-19 doprowadzi do pandemii zachoruje nawet 20 proc. populacji. Takie dane udostępnia Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego. Z upływem czasu 300 tys. ludzi będzie musiało udać się do szpitala, a 100 tys. może trafić na oddział intensywnej terapii”, złowróżył Sylvan w rozmowie z „Expressen”.

Według lekarza Szwecja ma tylko pięćset dziesięć placówek intensywnej terapii w całym kraju. W ciągu całego roku oddziały te są w stanie przyjąć łącznie 45 500 pacjentów, którzy leczeni są przez okres od dwóch do trzech tygodni. Koronawirusa leczy się o wiele dłużej.

Sylvan dodaje, że szpitale już teraz mają problem z przyjmowaniem chorych – także tych, którzy pilnie potrzebują pomocy. Niedawno rząd poinformował, że ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa po kraju jest „niskie” i nie ma potrzeby badania pasażerów linii lotniczych przybywających do Szwecji.

Z początku ogniskiem występowania koronawirusa była Azja Wschodnia. Niedawno jednak COVID-19 dotarł do Włoch, gdzie odnotowano ogromny wzrost potwierdzonych przypadków zachorowań. W wyniku kontaktu z wirusem zmarło już siedem osób. W prowincji Lodi miasta i wioski są opustoszałe.

Mówi się już o 283 przypadkach zainfekowania we Włoszech. W skali światowej jest to trzecie państwo z największą liczbą osób zarażonych.p

Pierwsze przypadki zachorowań odnotowano też w Austrii, w mieście Innsbruck, u osób, które podróżowały niedawno do Włoch.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Szwecja nie jest gotowa na epidemię

Warto przeczytać

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Nowelizacja ustawy budżetowej w Szwecji

Nowelizacja ustawy budżetowej ma ułatwić mieszkańcom Szwecji życie w dobie pandemii koronawirusa. Ma dzięki niej powstać więcej miejsc pracy, podatki mają zostać...

Ikea otworzy pierwszy sieciowy second-hand

Zrównoważony rozwój staje się coraz istotniejszą kwestią także dla innych przedsiębiorstw. Często mówi się, że to właśnie Ikea daje branży handlu detalicznego...