fbpx

Szwecja najcieplejszym krajem w Europie

Z powodu majowej świetnej pogody w poniedziałek Szwecja miała najcieplejszą pogodę w całej Europie.[sociallocker]

Według nadawcy SVT temperatura osiągnie dzisiaj 26 stopni Celsjusza, a nawet w południowym Norrland będzie 20 stopni Celsjusza.  

Jednak uważajcie: eksperci podają, że chłodne powietrze będzie się stopniowo przemieszczać z północy i we wtorek możliwe są nawet opady śniegu.

W zeszłym tygodniu dzięki, wiosennemu ociepleniu, Szwedzi wygrzewali się na słońcu, najwyższa temperatura 25,2 stopni Celsjusza została zanotowana w małym mieście Delsbo na wschodzie kraju.

Przy jednocześnie występującym dużym ciśnieniu istnieje duża szansa, że w poniedziałek w Sztokholmie będzie cieplej niż w regionach śródziemnomorskich. Temperatura w szwedzkiej stolicy ma o 18 stopni Celsjusza przewyższać tą prognozowana dla Barcelony.

Lato w Szwecji oficjalnie rozpoczęło się w zeszłym tygodniu gdy temperatury przestały spadać poniżej dwóch cyfr. Lato ogłasza się gdy temperatura przez 5 kolejnych dni będzie utrzymywać się powyżej 10 stopni.

Pomimo tak wysokich temperatur 25-26 stopni w ostatnich dniach meteorolodzy mówią, że nie są to jeszcze temperatury rekordowe.

„Pomimo wyjątkowego ciepła, ten maj nie jest jeszcze rekordowy,” powiedział Sandra Andersson z narodowego instytutu pogodowego SMHI.

W Sztokholmie wiosna i spodziewamy się temperatur około 20 stopni przez resztę tygodnia!

Andersson ostrzega jednak wszystkich, że korzystanie z uroków słońca nie potrwa długo, gdyż nadciąga zimne powietrze z północy.

„W północnych częściach kraju już jest trochę zimnego powietrza i będzie się ono powoli przesuwać na południe. W przyszłym tygodniu nastąpi zmiana pogody.”

W północnej części kraju, w odróżnieniu od upalnej stolicy, mogą pojawić się opady deszczu, a w najgorszym scenariuszu we wtorek mogą nawet wystąpić opady deszczu ze śniegiem.

Zimne powietrze będzie się stopniowo przesuwać na południe tak, że pod koniec tygodnia ciepło będzie tylko w rejonie Götaland. W przyszły weekend też nie będzie ciepło, zimno może być nawet w najbardziej południowych częściach kraju. Mamy nadzieję, że będą się państwo cieszyć słońcem póki jest taka możliwość.[/sociallocker]

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja najcieplejszym krajem w Europie

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...