Rozpowszechnia się nowy trend, w którym młodzi ludzie wdychają suchy szampon, aby się odurzyć. Teraz lekarze ostrzegają, że może to prowadzić do zatrzymania akcji serca i uszkodzenia układu nerwowego.
W niektórych częściach Szwecji młodzi ludzie zamykają się w publicznych toaletach i wdychają suchy szampon, aby się odurzyć. To właśnie gaz pędny w szamponie działa na mózg i daje uczucie odurzenia.
“To naprawdę zły pomysł. Wdychanie suchego szamponu może w najgorszym przypadku spowodować zatrzymanie akcji serca już przy pierwszej próbie” – powiedział Erik Lindeman, starszy lekarz z Centrum Informacji o Truciznach.
Gaz zawarty w suchym szamponie wpływa na system pracy serca i może doprowadzić do zatrzymania akcji serca. Oprócz gazu, suchy szampon zawiera proszek, który może utknąć w drogach oddechowych i spowodować uszkodzenie płuc. Jednym z miejsc, w których to zaobserwowano, jest biblioteka miejska w Luleå. Miesiąc temu odkryto, że w niektórych toaletach publicznych panował duży bałagan. “Były brudne, z białym proszkiem na podłodze i pustymi butelkami po suchym szamponie. Słyszeliśmy o tym z różnych źródeł i zrozumieliśmy, o co chodzi”, wyjaśnia kierownik biblioteki Mathias Silvder.
Cztery toalety, które nie są dobrze monitorowane, zostały teraz tymczasowo zamknięte i od kilku tygodni panuje w nich porządek. Mathias Silvder twierdzi, że używanie substancji odurzających w bibliotekach nie jest niczym niezwykłym, ale suchy szampon w szczególności jest czymś nowym. “Ważne jest, aby spróbować spróbować stłumić ten problem, zanim stanie się on zbyt duży. Wtedy można zadać sobie pytanie, dlaczego młodzi ludzie chcą się w ten sposób otępiać” – powiedział Mathias Silvder.
Obecnie modny jest suchy szampon, ale to samo zjawisko powtarza się w przypadku różnych produktów, takich jak farby w sprayu czy lakier do włosów. Odurzenie po wdychaniu suchego szamponu szybko znika, trwa kilka minut. Dlatego trudno jest rozpoznać, czy dziecko lub młoda osoba próbowała tego preparatu. Oznaki używania to puste butelki po suchym szamponie lub kradzieże w lokalnych sklepach.
- Skandynawskie media o powodzi w Polsce
- Plaga wśród kotów rozprzestrzenia się w Szwecji – właściciele kotów ostrzegani
- Wzrost zachorowań na krztusiec w Szwecji
- Wzrost stosowania antybiotyków u świń w Danii – trend, który budzi obawy
- Śledztwo w sprawie przestępstwa terrorystycznego w Sztokholmie: Prokurator niechętnie ujawnia szczegóły