Szwecja ma szansę umocnić swoją pozycję w sektorze półprzewodników. Nowe inicjatywy wspierają ten rozwój. Szwecja tworzy ekosystem dla „przemysłu przyszłości”. Tak ocenia Szwedzka Agencja Rozwoju Gospodarczego i Regionalnego.
Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważne są półprzewodniki. Ich niedobór był wyzwaniem dla szwedzkich firm. Agencja, wraz z Funduszem Regionalnym UE, inwestuje w ten sektor. Chce wzmocnić konkurencyjność Szwecji.
70 milionów SEK to łączna kwota inwestycji. Sześć nowych inicjatyw otrzyma wsparcie. Razem z dofinansowaniem, to da 175 milionów SEK.
Inicjatywy są realizowane w pięciu regionach. To obszary Funduszu Regionalnego w Szwecji. Projekty obejmują Skanię i Blekinge, Zachodnią Szwecję, Sztokholm, Wschodnią Środkową Szwecję. Działania są prowadzone na poziomie krajowym. Odpowiada za to Krajowy Program Funduszu Regionalnego.
Pieniądze promują badania i innowacje. Rozwijają środowiska innowacyjne. Wzmacniają współpracę między biznesem, uczelniami i sektorem publicznym.
„Silny ekosystem półprzewodników jest ważny” – mówi Elisabet Österlund. Jest dyrektorem generalnym Swedish Electronics. „Współpraca podmiotów wzmacnia pozycję Szwecji. To ważne dla konkurencyjności kraju”.
„Inicjatywy torują drogę innowacjom” – dodaje. „Rozwój technologii i wzmocniona konkurencyjność to efekty tych działań”.
Niedobór półprzewodników był dużym wyzwaniem. Pokazał potrzebę solidnej produkcji w Szwecji. Agencja uważa, że potrzebny jest spójny ekosystem. Silne, światowej klasy ośrodki regionalne są tu kluczowe. Muszą aktywnie działać w sektorze. Koncentracja na „przemyśle przyszłości” jest bardzo ważna.
Projekty wzmocnią szwedzką doskonałość w dziedzinie półprzewodników. Utworzą łańcuch firm, instytutów i zasobów. To potrzebne do produkcji i dostaw materiałów. Komponenty są niezbędne w technologii półprzewodników.
Duża część inwestycji trafi do Myfab. To obiekty w Uppsali, Göteborgu i Lund. Nacisk kładzie się na modernizację sprzętu. Usługi będą rozwijane w obszarach litografii, trawienia i przetwarzania końcowego.
Agencja i Vinnova współpracują w tym obszarze. Działają w ramach ustawy o półprzewodnikach. Ustawa powstała podczas prezydencji Szwecji w UE. Ma na celu wzmocnienie konkurencyjności Europy. Wspiera ekologiczną i cyfrową transformację.