Szwecja kupi sześć milionów dawek szczepionki na koronawirusa

Szwedzki rząd podpisał Unijną umowę z brytyjsko-szwedzką firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie dostarczenia sześciu milionów dawek szczepionki przeciwko koronaawirusowi, jeżeli uzyska ona zgodę organów regulacyjnych.

Szczepionka zostanie podzielona między kraje UE, które przystąpią do umowy w oparciu o liczbę ludności, co oznacza, że Szwecja otrzyma sześć milionów dawek na początkowym etapie, powiedziała minister zdrowia Lena Hallengren.

Rząd zlecił również Agencji Zdrowia Publicznego opracowanie planu, który określałby, kto w Szwecji zostałby zaszczepiony jako pierwszy i jak ten proces miałby przebiegać.

“Ci, którzy otrzymają ją jako pierwsi, to prawdopodobnie osoby z grup ryzyka i osoby pracujące w sektorze opieki zdrowotnej i społecznej”, powiedziała Hallengren, podczas konferencji wraz z premierem Stefanem Löfvenem i szwedzkim koordynatorem ds. szczepionek Richardem Bergströmem.

Minister Zdrowia dodała również, że zakup szczepionek jest dopiero pierwszym krokiem w tym procesie i że rząd dąży do “zabezpieczenia szczepionki dla całej populacji w oparciu o potrzeby”. Szwecja jest również zaangażowana w trwające negocjacje, za pośrednictwem Komisji Europejskiej, dotyczące zakupu szczepionek od firm farmaceutycznych Johnson & Johnson i Curevac.

“Nie wiemy, która szczepionka działa najlepiej. Wiadomo na przykład, że trudno jest uzyskać odporność wśród osób starszych”, powiedział Bergström na konferencji prasowej.

Löfven powiedział, że szczepionka jest “decydującym czynnikiem w powrocie do normy”.

Premier powiedział, że większość ludzi w Szwecji stosowała się tego lata do zaleceń dotyczących koronaawirusa i że sprawy idą we właściwym kierunku.

Löfven podkreślił, że sytuacja jest “krucha” i wezwał ludzi do dalszego przestrzegania wytycznych Agencji Zdrowia Publicznego, dodając, że rząd będzie gotowy do wprowadzenia nowych środków w przypadku pogorszenia się sytuacji. Na koniec Premier dodał „Kryzys jeszcze się nie skończył”.

Strona główna Szwecja Koronawirus w Szwecji Szwecja kupi sześć milionów dawek szczepionki na koronawirusa

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...