Szwecja: konferencja w sprawie szczepionki

Jak wynika z najnowszych danych Agencji Zdrowia Publicznego, łącznie 278 912 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa w Szwecji, w tym 7089 zgonów. W dniu dzisiejszym wykryto 5 558 nowych infekcji oraz 53 zgony.

Planowana jest konferencja rządowa dotycząca szczepionek na COVID-19, w której udział wezmą między innymi: premier Stefan Löfven, koordynator akcji szczepionkowej w Szwecji Richard Bergström oraz minister zdrowia i spraw społecznych Lena Hallengren.

Na spotkaniu zgromadzeni będą ustalali priorytety dotyczące szczepień. W rozmowie z liberalnym dziennikiem „Dagens Nyheter” Bergström wyjawił, że przed Wielkanocą Szwecja będzie dysponowała minimum 4 mln szczepionek.

Jak na razie w żadnym kraju Unii Europejskiej nie zatwierdzono do użytku żadnych szczepionek. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, która jako pierwsza na świecie dopuściła preparat firmy Pfizer do obiegu.

Rząd Szwecji – podobnie jak władze innych państw – zapowiedział już, że szczepionka trafi najpierw w ręce „grup priorytetowych”. Są to na przykład osoby starsze i ludzie poważnie chorujący, a także personel medyczny.

W międzyczasie Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego wprowadziła zakaz wizyt w domach opieki społecznej oraz domach seniora. Obowiązuje on między innymi w aglomeracji sztokholmskiej oraz w Sölvesborg, Skara, Lyeskil, Landskrona i Dorotea.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...