Szwecja. flaga osób LGBTQ nie będzie już wisiała przed ratuszem miejskim

Władze gminy Hörby, na południu Szwecji, zapowiedziały, że nie będą dłużej wywieszać flagi osób LGBTQ przed ratuszem miejskim. Cecilia Bladh, burmistrz miasta, informuje, że w tym miejscu zawisną inne flagi: państwowa oraz miejska.

„Szwedzka flaga obejmuje wszystkich, także gejów i lesbijki, i właśnie ona zostanie wywieszona przed ratuszem”, tłumaczy Bladh w rozmowie z SVT.

Decyzję skrytykował Renaldo Tirone, polityk partyjny Socialdemokraterna:

„Ten krok podjęty został na podstawie własnych poglądów, jest decyzją o charakterze ideologicznym. W ostatniej kadencji uhonorowaliśmy mieszkające w Szwecji mniejszości, w tym osoby LGBTQ. Hörby wyrobił sobie złą renomę. Wątpię, żeby miało to ulec poprawie.”

W 2019 roku podobne stanowisko w sprawie flagi LGBTQ (związanej z dumą gejowską) przedstawili członkowie rady miejskiej Sölvesborg. Tu również zdecydowano zaprzestać wywieszania flagi osób nieheteronormatywnych. Louise Erixon, polityk Szwedzkich Demokratów, wyjaśniała wtedy, że zależy jej na „powrocie do tradycyjnych wartości”:

„Dla nas istotna jest tradycja. Wiem, że spora grupa seniorów w Sölvesborgu ma podobne zdanie.”

Z kolei w gminie Södertälje w 2018 r. flagę osób LGBTQ trzeba było zdjąć z innego powodu. Stale padała ofiarą aktów wandalizmu, których dopuszczała się tutejsza społeczność imigrancka. Próbowano ją nawet podpalić.

Szwecja od lat uchodzi za jeden z najbardziej postępowych krajów Europy i od dawna jest też przyjazna osobom LGBTQ. Społeczność gejów, lesbijek, biseksualistów i osób transpłciowych wspierają państwowe media, a nawet Kościół Szwecji.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...