fbpx

Szwecja. flaga osób LGBTQ nie będzie już wisiała przed ratuszem miejskim

Władze gminy Hörby, na południu Szwecji, zapowiedziały, że nie będą dłużej wywieszać flagi osób LGBTQ przed ratuszem miejskim. Cecilia Bladh, burmistrz miasta, informuje, że w tym miejscu zawisną inne flagi: państwowa oraz miejska.

„Szwedzka flaga obejmuje wszystkich, także gejów i lesbijki, i właśnie ona zostanie wywieszona przed ratuszem”, tłumaczy Bladh w rozmowie z SVT.

Decyzję skrytykował Renaldo Tirone, polityk partyjny Socialdemokraterna:

„Ten krok podjęty został na podstawie własnych poglądów, jest decyzją o charakterze ideologicznym. W ostatniej kadencji uhonorowaliśmy mieszkające w Szwecji mniejszości, w tym osoby LGBTQ. Hörby wyrobił sobie złą renomę. Wątpię, żeby miało to ulec poprawie.”

W 2019 roku podobne stanowisko w sprawie flagi LGBTQ (związanej z dumą gejowską) przedstawili członkowie rady miejskiej Sölvesborg. Tu również zdecydowano zaprzestać wywieszania flagi osób nieheteronormatywnych. Louise Erixon, polityk Szwedzkich Demokratów, wyjaśniała wtedy, że zależy jej na „powrocie do tradycyjnych wartości”:

„Dla nas istotna jest tradycja. Wiem, że spora grupa seniorów w Sölvesborgu ma podobne zdanie.”

Z kolei w gminie Södertälje w 2018 r. flagę osób LGBTQ trzeba było zdjąć z innego powodu. Stale padała ofiarą aktów wandalizmu, których dopuszczała się tutejsza społeczność imigrancka. Próbowano ją nawet podpalić.

Szwecja od lat uchodzi za jeden z najbardziej postępowych krajów Europy i od dawna jest też przyjazna osobom LGBTQ. Społeczność gejów, lesbijek, biseksualistów i osób transpłciowych wspierają państwowe media, a nawet Kościół Szwecji.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja. flaga osób LGBTQ nie będzie już wisiała przed ratuszem miejskim

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...