Gmina Gävle
Jedna z gmin Szwecji spotyka się z ostrą falą krytyki. Na wjeździe do miasta postawiono bowiem billboard, który „wita” kolejnych przyjezdnych.
Na plakacie wykorzystano wizerunek muzułmanki w chuście okrywającej głowę. Odkryte zostały powiązania między modelką a lokalnym imamem, uznawanym za osobę co najmniej kontrowersyjną.
Kobieta, którą widzimy na powitalnym billboardzie, to Suzan Hindi – 40-letnia, praktykująca muzułmanka. Na wykorzystanej fotografii widać Hindi w jaskrawo niebieskiej chuście, a tuż obok znajduje się hasło: „Witaj w Gävle!”
Jest to nadmorska miejscowość, położona ok. 100 km na północ od stolicy.
Władze gminy uznały, że celem takiego zabiegu jest celebrowanie różnorodności. W Gävle mieszka blisko 100 tys. ludzi – często są to osoby różnego pochodzenia, reprezentujące zróżnicowane kultury.
Niektórzy uznali jednak, że wykorzystanie muzułmanki na plakacie to oznaka „tłumienia kobiecej wolności”.
„Warto zastanowić się, co właściwie ma sygnalizować ta reklama. Niektóre osoby noszą tego typu odzież z własnej woli, ale, niestety, nie wszyscy znajdują się w tak korzystnym położeniu.
Dla milionów kobiet na całym świecie hidżab jest symbolem ucisku, odbierającym im wolność”, powiedział Roger Hedlund – członek Rady Gminy oraz reprezentant Szwedzkich Demokratów.
Ciąg dalszy artykułu
Wywiad z Hedlundem pojawił się na stronie „Nyheter Idag„.
Partia Sverigedemokraterna stworzyła specjalną platformę antyimigracyjną i aktualnie utrzymuje 62 mandaty w szwedzkim parlamencie (liczącym 349 miejsc).
Serwis „Samhallsnytt” – który utrzymuje bliskie stosunki z Demokratami – przejrzał swoje archiwa i odkrył, że Hindi ma związek z kontrowersyjnym imamem, dobrze znanym lokalnej społeczności. W przeszłości oskarżano go o głoszenie radykalnych poglądów. Mężczyzna miał też zbierać pieniądze na rzecz irackich i syryjskich terrorystów.
W 2009 roku media nagłośniły sprawę niejakiej Nizam Hindi (to rzekomo wcześniejszy pseudonim). Lewicowy tabloid „Arbetarbladet” rozmawiał z nią, gdy w Gävle otwierany był meczet.
Hindi wyjaśniła, że posiadanie własnego obiektu religijnego na terenie miasta będzie „sprzyjało” lokalnym muzułmanom. Opiewała też postać samego imama. Budowę meczetu miały wesprzeć „organizacje z Arabii Saudyjskiej i Kataru”.
Imam Abu Raad był kilka lat temu bohaterem skandalu. Przodująca gazeta „Gefle Dagblad” oskarżyła mężczyznę o szerzenie radykalnych idei salafizmu oraz zbieranie funduszy na rzecz grup terrorystycznych z Iraku i Syrii.
Kiedy artykuł został opublikowany, jego autor zaczął otrzymywać groźby i przez to obawiał się o własne życie. Osoba za to odpowiedzialna została skazana na karę więzienia – niestety, tylko dwumiesięcznego.
Choć Nizam Hindi obecnie znana jest pod zmienionym nazwiskiem, odkryte zostało jej powiązanie z imamem Raadem.
Dwa lata temu o Gävle pisały krajowe media. Sześć osób zostało osądzonych za uprowadzenie i zabójstwo 23-latka z Afganistanu, Ramina Sherzaja. Powodem miał być romans mężczyzny z pewną kobietą. Pięciu przestępców otrzymało wyrok dożywotniego więzienia. Kolejna osoba spędzi za kratami jeszcze około 12 lat.
Sherzaj miał romans z mężatką, a zarazem krewną jednego ze swoich przyszłych morderców. Doszło do zabójstwa honorowego.