Powietrze, którym oddychamy, stało się czystsze. Według Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska zmniejsza się ilość kilku zanieczyszczeń powietrza. Wciąż jest szansa na osiągnięcie celu środowiskowego dla powietrza do 2030 r. “Widać, że prace środowiskowe przyniosły rezultaty, ale czeka nas wyzwanie związane z dalszą redukcją stężeń” – informuje Filip Norlén ze Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska.
Wdychanie zanieczyszczeń powietrza może wpłynąć na stan zdrowia, a w najgorszym wypadku skrócić życie. Ruch drogowy jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza na obszarach miejskich.
We wtorek Szwedzka Agencja Ochrony Środowiska opublikowała dogłębne oceny trzech celów Szwecji w zakresie jakości środowiska do 2030 roku: świeże powietrze, tylko naturalne zakwaszenie i ochronna warstwa ozonowa.
Po raz pierwszy Szwecja jest obecnie bliska osiągnięcia celu środowiskowego, jakim jest czyste powietrze, choć cel ten nie jest jeszcze w pełni zrealizowany – wynika z oceny Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska.
Zmniejsza się ilość substancji zanieczyszczających powietrze. Poziomy dwutlenku azotu i drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5) zmniejszyły się w latach 2011-2020. Średni roczny poziom dwutlenku azotu zmniejszył się od 2011 roku średnio o cztery procent rocznie.
Szwecja nadal ma lokalne problemy z wysokim poziomem dwutlenku azotu i pyłu zawieszonego, ale poziom zanieczyszczenia powietrza jest stosunkowo niski w porównaniu z kilkoma innymi krajami UE.
Jednak od czasu ustalenia obecnych celów środowiskowych, WHO zmieniła swoje wytyczne. Jest to następstwem nowych badań pokazujących, że skutki dla zdrowia są większe i występują na niższych poziomach niż dotychczas znane.
“Postępy w osiąganiu celu, który mamy dzisiaj, były dość dobre. Musimy jednak dostosować cele i zaostrzyć je. Będziemy musieli wykonać dalszą pracę, aby osiągnąć nowe cele. Oznacza to, że Szwecja musi teraz jeszcze bardziej zaostrzyć swoje cele środowiskowe.” – uważa Filip Norlén.
Cel dotyczący jakości środowiska Jedynie naturalne zakwaszenie nie zostało osiągnięte, ale według Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska rozwój ocenia się jako pozytywny. Odsetek zakwaszonych jezior i cieków wodnych spadł z 8,8 proc. w 2010 r. do 6,7 proc. w 2020 r.
W styczniu 2023 r. Agencja Ochrony Środowiska przedstawi rządowi raport końcowy z prac na rzecz realizacji celów środowiskowych.
- Szwedzi przedłużają lato i masowo wyjeżdżają za granicę późnym latem i jesienią
- Odwrócenie fali przestępczości w Szwecji zajmie co najmniej dekadę, twierdzi minister sprawiedliwości
- Szwedzka Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed nową decyzją: „30 procent do komornika”
- Kolejny alarm dronowy na lotnisku Arlanda – trzeci dzień z rzędu
- Trzy branże w Szwecji, które tej jesieni wołają o pracowników