fbpx

Szwecja: coraz więcej osób ginie na torach kolejowych.

Coraz częściej notowane są śmiertelne wypadki podczas prób przejścia przez tory kolejowe. Osoby, które chcą skrócić w ten sposób swoją trasę, ulegają potrąceniu przez pociąg – niektóre tracą wówczas życie.

Do końca 2019 roku liczba zgonów, które spowodowane zostały na torach, może okazać się rekordowo duża – największa od dziesięciu lat.

W niedzielę doszło do tragicznego wypadku między miastami Boden oraz Murjek, na północy Szwecji. Około godziny 11:00 pociąg przewożący 40 pasażerów potrącił dwie osoby. Ofiary, które podróżowały samochodem, zmarły w wyniku uderzenia.

TV4 podaje, że do końca sierpnia zmarło w Szwecji 13 osób, które przechodziły lub przejeżdżały przez tory kolejowe w nieodpowiednim momencie.

Kilku mieszkańców Boden i najbliższej okolicy skontaktowało się z Krajowym Zarządem Dróg i Transportu (Trafikverket), by ostrzec maszynistów przed kolejnymi, potencjalnymi wypadkami. Miejscowi coraz częściej skracają sobie drogę, przechodząc przez tory.

Wiele torów, zwłaszcza w obszarach wiejskich, nie ma zainstalowanych świateł ostrzegawczych i bramek, blokujących przejście czy przejazd.

Bengt Olsson, rzecznik Trafikverket, informuje, że zarząd zrobi wszystko, by rozwiązać ten problem.

„Warto jednak pamiętać, że jest to nasza wspólna odpowiedzialność, wspólne zadanie. Nie jesteśmy w stanie stworzyć systemu, który zagwarantuje bezpieczeństwo każdemu i wszędzie, musielibyśmy zatrzymać cały ruch kolejowy”, tłumaczy Olsson, zwracając uwagę na to, że kierowcy muszą myśleć samodzielnie i nie mogą przejeżdżać przez nieoświetlone tory.

W całym 2017 roku na torach w Szwecji zginęło 13 osób, a w 2018 zmarło w ten sposób 20 ludzi.

W sumie śmierci „powiązanych” z systemem kolejowym notuje się w Szwecji więcej: średnio 85-100 w skali rocznej. Innym powodem zgonu są często wypadki przy instalacjach wysokiego napięcia (np. szynach). Duży procent stanowią też akty samobójcze.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja: coraz więcej osób ginie na torach kolejowych.

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.