Szwedzi zmagają się z rosnącymi kosztami życia, a wkrótce mogą dołączyć do nich również leki. Rząd proponuje zmiany w systemie ochrony przed wysokimi kosztami leków, co może oznaczać wzrost wydatków na leki nawet o 40% dla wielu pacjentów.
W Szwecji działa system ochrony przed wysokimi kosztami leków, który chroni pacjentów przed nadmiernymi wydatkami. Obecnie pacjenci płacą pełną cenę za leki do limitu 1425 koron szwedzkich (SEK) rocznie. Po przekroczeniu tego limitu aktywowana jest zniżka.
Rząd proponuje jednak podniesienie tego limitu do 2000 koron szwedzkich, co stanowi wzrost o ponad 40%. Oznacza to, że pacjenci będą musieli zapłacić znacznie więcej za leki, zanim zaczną korzystać ze zniżek.
„To nie jest dobre uczucie” – pacjenci obawiają się podwyżek
Propozycja rządu spotkała się z krytyką ze strony pacjentów i organizacji reprezentujących ich interesy. Wielu Szwedów obawia się, że nie będzie ich stać na zakup niezbędnych leków.
„To nie jest dobre uczucie. Mam astmę i leki są drogie. Nie sądzę, żeby to była dobra rzecz” – powiedziała Inger z Gävle w rozmowie z SR.
Krajowa Organizacja Emerytów alarmuje
Również Krajowa Organizacja Emerytów (PRO) wyraża zaniepokojenie proponowanymi zmianami. „Jestem absolutnie przerażona. 2000 koron szwedzkich to bardzo dużo pieniędzy” – powiedziała Åsa Lindestam, przewodnicząca PRO.
Lindestam obawia się, że wiele osób, nie tylko emerytów, będzie miało problemy finansowe z powodu podwyżki limitu. „Rozmawiałam z emerytami i wielu z nich mówi, że nie będzie ich stać na leki” – dodaje.
Dlaczego rząd chce podnieść limit?
Rząd argumentuje, że podwyżka limitu jest konieczna ze względu na rosnące koszty świadczeń farmaceutycznych. Oczekuje się, że w przyszłym roku wydatki na leki wzrosną o 6,1 mld koron szwedzkich.
Zmiany mają wejść w życie 1 lipca
Według magazynu Senioren zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2025 roku. Po przekroczeniu limitu 2850 koron rocznie, ochrona przed wysokimi kosztami pokryje cały koszt leków.
Propozycja rządu jest wciąż w fazie konsultacji i nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje. Można się jednak spodziewać, że wzrost cen leków będzie kolejnym wyzwaniem dla Szwedów zmagających się z inflacją i rosnącymi kosztami życia.
- Użytkownicy aplikacji 112 będą otrzymywać alerty o utonięciach
- Szwecja przedstawia nową strategię dla przemysłu obronnego
- Zasiłek na dziecko w ogniu krytyki. Rząd nie planuje podwyżki
- Sieć sklepów Life ogłasza upadłość w Szwecji i Finlandii
- Szwecja apeluje do UE o sankcje wobec izraelskich ministrów