fbpx

Szwecja bliska podpisania kontraktu na zakup systemu rakiet Patriot za 1 miliard dolarów

W ciągu najbliższych kilku miesięcy Szwecja podpisze kontrakt z amerykańskim producentem broni Raytheon Co na zakup systemu rakietowego Patriot, który ma wzmocnić szwedzką armię w obliczu zwiększonych napięć z Rosją.

Krótka wojna Rosji z Gruzją w 2008 roku oraz zajęcie Półwyspu Krymskiego sześć lat później spowodowało bliższe związanie się Szwecji z sojuszem NATO, chociaż nie wstąpienie do niego, w celu odbudowy sił zbrojnych po latach zaniedbań w tej dziedzinie.

„Prowadzimy obecnie negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi na temat Patriotów i poprosiliśmy rząd o zgodę na podpisanie kontraktu,” powiedział Joakim Lewin, szef biura konstrukcyjnego armii, w Szwedzkim Urzędzie ds. Zasobów, które nabywa i utrzymuje sprzęt dla wojska.

Wstępna wartość kontraktu to około 10 miliardów koron i jest to największy zakup armii od 2013 roku, kiedy Szwecja rozpoczęła modernizację 60 myśliwców Gripen, co kosztowało około 47 miliardów koron.

Obecny szwedzki system obrony przeciwlotniczej, który pochodzi z przed dekady, nie może zestrzeliwać wrogich pocisków balistycznych.

Według Lewina, umowa na Patrioty obejmuje 4 baterie rakiet, części, wyszkolenie personelu oraz niepodaną do wiadomości liczbę rakiet.W kontrakcie zawarta jest także opcja rozszerzenia go aż do nabycia 300 rakiet. Jeśli zostanie ona wykorzystana, ostateczna cena wyniesie 3 miliardy dolarów.

Pierwsze dostawy rakiet spodziewane są w 2021 roku. Do tej pory rakiety Patriot od USA nabyło 15 krajów, między innymi członkowie NATO Niemcy, Holandia, Rumunia i Polska. Neutralna Szwajcaria także ogłosiła, że rozważa zakup tego systemu.

Szwedzki rząd ostateczną decyzję o podpisaniu umowy ma podjąć do 10 sierpnia.Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja bliska podpisania kontraktu na zakup systemu rakiet Patriot za 1...

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...