Ceny gazu w Europie gwałtownie rosną. W czwartek ceny gazu wzrosły średnio o 4,3 procent do prawie 51 euro za megawatogodzinę. Gwałtowny wzrost był oczekiwany, szczególnie po tym, jak Ukraina odcięła dopływ rosyjskiego gazu do Europy.
Obecny stan rynku gazu
Obecny poziom cen gazu jest najwyższy od października 2023 roku. Całkowite wstrzymanie eksportu rosyjskiego gazu przez Ukrainę nie doprowadzi do poważnego kryzysu w Europie. Europejskie magazyny gazu są dobrze zaopatrzone, a import z innych krajów może zrekompensować część niedoborów. Jednak zapełnienie zapasów gazu może być wyzwaniem w 2025 r., donosi Bloomberg.
Wpływ na ceny energii elektrycznej
W takim scenariuszu ceny energii elektrycznej prawdopodobnie wzrosną w Europie, w tym w Szwecji. Wynika to z faktu, że niskie zapasy gazu w Europie zwiększają wykorzystanie energii węglowej do produkcji energii elektrycznej. To z kolei powoduje wzrost cen uprawnień do emisji, ponieważ węgiel emituje dwa razy więcej dwutlenku węgla niż gaz kopalny. Według firmy energetycznej Fortum, zarówno wysokie ceny gazu, jak i wysokie ceny uprawnień do emisji powodują wzrost cen energii elektrycznej.
Dlaczego Szwecja może ucierpieć
Chociaż gaz ziemny stanowi niewielką część szwedzkich dostaw energii, na szwedzkie ceny energii elektrycznej wpływa niestabilny europejski rynek gazu. Niepewność na rynku gazu wpływa na ceny energii elektrycznej. Na przykład w Niemczech gaz jest szeroko wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej. To, w połączeniu z faktem, że europejski system elektroenergetyczny jest wzajemnie połączony, oznacza, że wysokie ceny gazu wpływają również na ceny energii elektrycznej w Szwecji, podkreśla Szwedzka Agencja Energii w oświadczeniu.
Opinie Ekspertów
Anders Wallinder, szef Departamentu Bezpieczeństwa Energetycznego w Szwedzkiej Agencji Energetycznej, zwraca uwagę, że Szwecja ma niskie zapotrzebowanie na gaz, ale nadal jest pod wpływem rynku, ponieważ szwedzki system elektroenergetyczny jest ściśle połączony z kilkoma innymi krajami europejskimi. Według Wallindera niedobory gazu w Europie prowadzą do wyższych cen energii elektrycznej w Szwecji.