fbpx

Szkoły w Oslo testują ‘alarm terrorystyczny’

Departament edukacji oświadczył, że wszystkie szkoły w Oslo niedługo będą stosować ‘alarm terrorystyczny’ w przypadku strzelaniny lub ataku terrorystycznego do ostrzeżenia wszystkich uczniów i nauczycieli.

Szkoła w Hovseter jest jedną z pierwszych, która zainstalowała nowy system, składający się ze błyskających świateł koło każdej klasy oraz głośników pozwalających na ogłaszanie komunikatów.

W przypadku niebezpieczeństwa, informacja o tym czy pozostać w salach czy opuścić teren szkoły może być natychmiast przekazana wszystkim uczniom i personelowi.

Evelyn Angell Veglo, dyrektorka szkoły powiedziała w wywiadzie dla NRK: “Po tym co się stało w szkołach w USA, Niemczech i Finlandii, zadaliśmy sobie pytanie ‘Co możemy zrobić?’ Ja odpowiadam za te 700 osób. Musimy mieć plan na każda ewentualność.”

Największa tragedia w szkole, zdarzyła się w 2004 roku w Biesłanie w Rosji, gdzie zginęło 385 osób. W 2015 roku w ataku w Garissa Uniwersity College w Kenii zginęło 147 osób, a w ataku na szkołę w Peszawarze w 2014 roku w Pakistanie zginęło 145 osób.

Veglo powiedziała, że nie chce wywoływać poczucia zagrożenia wśród uczniów, ale Norwegia zmieniła się po ataku w lipcu 2011 roku, kiedy Anders Behring Breivik zabił 77 osób, w tym 69 z nich na zjeździe młodzieży partii politycznej.

“Świat się zmienił. Musimy na to reagować. Dlatego mamy ćwiczenia z różnymi scenariuszami zagrożeń, ale bez udziału uczniów. To dorośli mają podnieść alarm w przypadku zagrożenia i podjąć właściwe decyzje,” dodała Veglo.

Thor Langli z policji w Oslo uważa, że szkoły będą bezpieczniejsze z tym systemem.

“Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli go użyć, ale musimy być przygotowanie na to co może się zdarzyć,” powiedział Langli. “To wielka zaleta, że możemy tak szybko nadać ostrzeżenia. Szkoły na pewno są bezpieczniejsze z tym systemem.”

Do roku 2017 wszystkie szkoły podstawowe w Oslo zostaną wyposażone w taki system.

 

Dołącz do Naszej grupy na Facebook

Strona główna Wiadomości Norwegia Szkoły w Oslo testują 'alarm terrorystyczny'

Warto przeczytać

Koronawirus w Szwecji nie odpuszcza

Szpital Uniwersytecki Sahlgrenska w Göteborgu wydał ostrzeżenie, że liczba przyjęć związanych z koronawirusem wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni, po gwałtownym spadku od...

Norweska para znalazła wikiński grobowiec pod swoim domem

Nordland na północy Norwegii. Para mieszkająca nieopodal miasta portowego Bodø remontowała swój dom, kiedy dokonała szokującego odkrycia. Po ściągnięciu desek podłogowych w...

Tegnell krytykuje włoską służbę zdrowia. Ambasador Włoch: „Pandemia to nie zawody sportowe”.

Ambasadorowi Włoch w Sztokholmie nie spodobała się ostatnia wypowiedź głównego epidemiologa państwowego. Przypomnijmy: Anders Tegnell stwierdził ostatnio, że szwedzka służba zdrowia powinna...