fbpx

Szkoły w Oslo testują ‘alarm terrorystyczny’

Departament edukacji oświadczył, że wszystkie szkoły w Oslo niedługo będą stosować ‘alarm terrorystyczny’ w przypadku strzelaniny lub ataku terrorystycznego do ostrzeżenia wszystkich uczniów i nauczycieli.

Szkoła w Hovseter jest jedną z pierwszych, która zainstalowała nowy system, składający się ze błyskających świateł koło każdej klasy oraz głośników pozwalających na ogłaszanie komunikatów.

W przypadku niebezpieczeństwa, informacja o tym czy pozostać w salach czy opuścić teren szkoły może być natychmiast przekazana wszystkim uczniom i personelowi.

Evelyn Angell Veglo, dyrektorka szkoły powiedziała w wywiadzie dla NRK: “Po tym co się stało w szkołach w USA, Niemczech i Finlandii, zadaliśmy sobie pytanie ‘Co możemy zrobić?’ Ja odpowiadam za te 700 osób. Musimy mieć plan na każda ewentualność.”

Największa tragedia w szkole, zdarzyła się w 2004 roku w Biesłanie w Rosji, gdzie zginęło 385 osób. W 2015 roku w ataku w Garissa Uniwersity College w Kenii zginęło 147 osób, a w ataku na szkołę w Peszawarze w 2014 roku w Pakistanie zginęło 145 osób.

Veglo powiedziała, że nie chce wywoływać poczucia zagrożenia wśród uczniów, ale Norwegia zmieniła się po ataku w lipcu 2011 roku, kiedy Anders Behring Breivik zabił 77 osób, w tym 69 z nich na zjeździe młodzieży partii politycznej.

“Świat się zmienił. Musimy na to reagować. Dlatego mamy ćwiczenia z różnymi scenariuszami zagrożeń, ale bez udziału uczniów. To dorośli mają podnieść alarm w przypadku zagrożenia i podjąć właściwe decyzje,” dodała Veglo.

Thor Langli z policji w Oslo uważa, że szkoły będą bezpieczniejsze z tym systemem.

“Mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli go użyć, ale musimy być przygotowanie na to co może się zdarzyć,” powiedział Langli. “To wielka zaleta, że możemy tak szybko nadać ostrzeżenia. Szkoły na pewno są bezpieczniejsze z tym systemem.”

Do roku 2017 wszystkie szkoły podstawowe w Oslo zostaną wyposażone w taki system.

 

Dołącz do Naszej grupy na Facebook

Strona główna Wiadomości Norwegia Szkoły w Oslo testują 'alarm terrorystyczny'

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...