fbpx

Świąteczny cud w Szwecji! Koza z siana w Gävle przetrwała święta

Świąteczna koza z siana stawiana w Gävle, po szwedzku Gävlebocken, zyskała światową sławę, głównie z tego, że co roku była podpalana. W tym roku, ku radości organizatorów, udało jej się przetrzymać święta.

Od czasu powstania pierwszej 13-metrowej kozy w 1966 roku, była ona zazwyczaj podpalana, kradziona lub niszczona. Tylko 14 razy udało jej się przetrzymać święta. W zeszłym roku, w swoje 50 urodziny, spłonęła zaledwie kilka godzin po jej oficjalnym otwarciu. Ktoś podpalił ją, gdy strażnik udał się do toalety.

Jednak w tym roku koza przetrwała przez świąteczne dni i stoi nadal.

„To świetnie, że udało jej się tyle przetrwać. Mam nadzieję, że postoi jeszcze do Nowego Roku,” skomentowała oficjalna rzeczniczka Maria Wallberg.

Gävle w przeszłości podejmowało wiele inicjatyw ochrony kozy. W 2007 roku była ona nasączona niepalnym płynem i wtedy nie uległa ona zniszczeniu. Jednak mieszkańcy narzekali, że nasączanie chemikaliami nadaje kozie brzydki, ciemny odcień. Strażnicy i kamery w zeszłych latach nie dawały rady powstrzymać podpalaczy.

W tym roku w Gävle zainstalowało wyższe niż zwykle podwójne ogrodzenie wokół kozy, które według Wallberg zapewniło jej przetrwanie. ”Uważam, że to ono powstrzymało ataki, które zdarzały się w nocy, gdy ludzie powracali z pubów do domu,” powiedziała rzeczniczka.

Jeśli uda jej się dotrwać, to 3 tonowa figura zostanie rozebrana 2 stycznia.

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Świąteczny cud w Szwecji! Koza z siana w Gävle przetrwała święta

Warto przeczytać

Nowe środki dotyczące koronawirusa zostały wprowadzone w trzech szwedzkich regionach

Trzy nowe regiony w Szwecji - Sztokholm, Västra Götaland i Östergötland - wprowadzają ostrzejsze zalecenia dotyczące koronawirusa w związku ze wzrostem liczby...

Ojciec i synowie oskarżeni o brutalne “honorowe” zabójstwo

W drugiej połowie lipca w miejscowości Kiruna, na północy Szwecji, doszło do brutalnego zabójstwa. Posądzono o nie trzech afgańskich imigrantów: mężczyznę i...

Szwecja zbliża się do „punktu krytycznego” wraz ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa

W zeszłym tygodniu liczba nowych cotygodniowych przypadków koronawirusa w Szwecji wzrosła o 70 procent, a epidemia zbliża się do „punktu krytycznego”, powiedział...