-Reklama-

Straże w pałacu Drottningholm, siedzibie szwedzkiej rodziny królewskiej są ciągle atakowane przez agresywne rybitwy – dwór wystąpił już o pozwolenie na odstrzał ptaków.

Żołnierze pełniący straż przed pałacem Drottningholm stanęli przed niecodziennym zagrożeniem dla ich zdrowia i bezpieczeństwa. Gazeta Expressen informuje, że zostali oni zaatakowani przez agresywne ptaki, utrudniające im wypełnianie swoich obowiązków.

Ptaki sprawiające kłopot to rybitwy, które stają się agresywne w okresie gniazdowania. Tak jak wszystkie ptaki w Szwecji rybitwy są pod ochroną – dlatego dwór musiał wystąpić o pozwolenie na odstrzał do Okręgowej Rady Administracyjnej w Sztokholmie.

„Szwedzkie Siły Zbroje zmagają się z tym problemem od czasu rozpoczęcia okresu gniazdowania rybitw, gdyż przybywają one w miejscu patrolowanym przez Straż Królewską. Staramy się rozwiązać ten problem w najlepszy możliwy sposób,” oświadczył dyrektor królewskiego dworu Stefan Wirtén.

Według zgłoszenia, do którego dotarło Expressen, dwór chce odstrzelić 10 ptaków z nadbrzeża przed pałacem, który jest zlokalizowany na wyspie Lovön niedaleko Sztokholmu.

„Próbowaliśmy już wszystkich metod jakie byliśmy w stanie wymyślić i to dla nas ostatnia deska ratunku. Wojsko prosiło nas już wielokrotnie o zajęcie się tą sprawą, która jest dla nich dużym problemem,” powiedział Wirtén.

Sören Lindén ze Sztokholmskiego Towarzystwa Ornitologicznego powiedział, że jest bardzo zdziwiony działaniami dworu.

„Powoływanie się na kontrolę populacji dzikich zwierząt jest bardzo dziwne. Rybitwy agresywne w stosunku do strażników? Te ptaki ważą maksymalnie 100g. To małe ptaki, które można odgonić patykiem lub parasolką,” cytuje Lindéna Expressen.

Towarzystwo Ornitologiczne jest jedną z organizacji doradzających Okręgowej Radzie Administracyjnej w sprawach udzielania zezwoleń na odstrzał ptaków.
„Będziemy mocno rekomendować odrzucenie tej prośby. To mały problem, który nie powinien prowadzić do zabijania ptaków,” powiedział Lindén.

Okręgowa Rada Administracyjna najwcześniej może podjąć decyzję na początku maja.