Home WiadomościSzwecja Stefan Löfven krytykuje Elona Muska: „Myśli, że jest Bogiem”

Stefan Löfven krytykuje Elona Muska: „Myśli, że jest Bogiem”

Były premier Szwecji, Stefan Löfven, ostro skrytykował Elona Muska za jego ingerencję w europejską politykę. Dowiedz się więcej o kontrowersyjnych działaniach Muska i reakcjach europejskich liderów.

Były premier Szwecji, Stefan Löfven, wyraził swoje niezadowolenie z działań Elona Muska, miliardera technologicznego i właściciela platformy X (dawniej Twitter). Musk, znany ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi, ingerował ostatnio w europejską politykę, wywołując niezadowolenie wśród wielu liderów na kontynencie.

„Stracił kontakt z rzeczywistością”

W rozmowie z Dagens Nyheter, Stefan Löfven ostro skrytykował Muska:
– Musk myśli, że jest teraz Bogiem. Obraża kanclerza i prezydenta Niemiec – powiedział były premier.

Löfven odniósł się także do innych incydentów, w których Musk zaangażował się w europejską politykę wewnętrzną, w tym krytyki pod adresem brytyjskiego premiera. Były premier Szwecji porównał metody działania Muska do faszyzmu:
– Nie oskarżam nikogo o bycie faszystą, ale takie są stosowane metody – dodał Löfven.

Kontrowersyjne działania Muska

Elon Musk wielokrotnie używał platformy X do wyrażania swoich poglądów politycznych, wzbudzając tym samym liczne kontrowersje. Wśród jego ostatnich działań znalazły się:

  • Poparcie dla skrajnie prawicowej niemieckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD),
  • Apel o uwolnienie brytyjskiego islamskiego ekstremisty Tommy’ego Robinsona,
  • Nazywanie brytyjskiego premiera Keira Starmera „złym tyranem” i wzywanie do jego osadzenia w więzieniu.

„Potentat prasowy starego stylu”

Profesor Andrew Chadwick z Uniwersytetu Loughborough, specjalista ds. komunikacji politycznej, zauważył, że Musk wykorzystuje platformę X w sposób przypominający dawnych magnatów prasowych:
– Musk używa X trochę jak staromodny potentat prasowy, by szerzyć swoje poglądy polityczne – powiedział Chadwick w rozmowie z AFP.

Chadwick podkreślił również, że Musk coraz bardziej sprzymierza się z międzynarodowym ruchem skrajnej prawicy. Promuje na swojej platformie prawicowych influencerów, z których wielu ma szerokie grono zwolenników, a ich opinie często stają się podstawą dla interwencji Muska w europejską politykę.

Reakcje polityków

Działania Muska wywołały niepokój wśród wielu europejskich polityków. Jego ingerencje w politykę wewnętrzną Niemiec, Wielkiej Brytanii i innych krajów budzą pytania o granice wpływu technologicznych miliarderów na globalną politykę.

Stefan Löfven dołączył do grona liderów, którzy krytykują Elona Muska za jego zaangażowanie w europejską politykę. Choć Musk od dawna budzi kontrowersje, jego ostatnie działania wywołały falę krytyki i zaniepokojenie wśród wielu obserwatorów.

Przeczytaj również