Boom na kampery w Szwecji. Zniesienie podatku przyspiesza sprzedaż
Zniesienie podwyższonego podatku od pojazdów kempingowych przynosi wyraźne efekty. W pierwszych czterech miesiącach 2025 roku liczba nowo zarejestrowanych kamperów wzrosła aż o 66% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku – informuje firma analityczna Vroom.
Jeśli obecna tendencja się utrzyma, rok 2025 zakończy się rekordowym wynikiem ponad 4400 nowych rejestracji. Oznacza to, że po szwedzkich drogach będzie poruszać się już około 125 000 kamperów.
Ulga podatkowa napędza popyt
Decyzja rządu o zniesieniu dodatkowego podatku dla kamperów weszła w życie 1 lutego 2025 r. Dla branży turystycznej to długo oczekiwany impuls.
– To efekt kilku nakładających się czynników – mówi Jonas Karlsson, dyrektor generalny Forsbergs Fritidscenter, największego sprzedawcy kamperów w Szwecji.
– Zniesienie podatku, większe zainteresowanie podróżami po kraju i chęć inwestowania mimo wyższych stóp procentowych to kluczowe elementy.
Krytyka ze strony organizacji klimatycznej
Nie wszyscy z entuzjazmem przyjęli wzrost sprzedaży pojazdów kempingowych. Organizacja 2030-sekretariatet, działająca na rzecz celów klimatycznych Szwecji, otwarcie skrytykowała rządowe zmiany.
– Już wcześniej ostrzegaliśmy, że wyłączenie kamperów z systemu bonus-malus to błąd – podkreśla Mattias Goldmann, szef organizacji.
– Jeśli nie planuje się przywrócenia podatku, to przynajmniej należy rozszerzyć premie dla kamperów napędzanych energią elektryczną i biogazem.
Rząd: „To decyzja ważna dla ludzi i branży”
Podwyższony podatek dotyczy pojazdów emitujących od 75 do 125 gramów CO₂/km. Kampery zostały jednak z tej grupy wyłączone.
Minister finansów Elisabeth Svantesson tłumaczy decyzję:
– Oferta niskoemisyjnych kamperów wciąż jest ograniczona. Dlatego podatek nie spełniałby funkcji proekologicznej, jak w przypadku innych pojazdów.
– Kampery dają ludziom poczucie wolności, a cała branża ma duże znaczenie dla turystyki krajowej.