Prawie jeden na dwóch Szwedów chce, by Szwecja dołączyła do NATO, wynika z nowego sondażu przeprowadzonego przez Novus.
Poparcie dla członkostwa Szwecji w NATO wynosi obecnie 45%, jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Novus. Jest to niewielki spadek w porównaniu z pytaniem zadanym w zeszłym tygodniu, ale wciąż mniej więcej na tym samym poziomie, co na początku marca, krótko po inwazji Rosji na Ukrainę.
W porównaniu z zeszłym tygodniem nastąpił jednak niewielki, statystycznie istotny wzrost na “nie”, który wynosi obecnie 33%. Wzrost ten wynika głównie z faktu, że grupa niezdecydowanych wyborców zmniejszyła się z 25% tydzień temu do 22% obecnie.
W porównaniu z zeszłym tygodniem nastąpił jednak niewielki, statystycznie istotny wzrost na “nie”, który wynosi obecnie 33%. Wzrost ten wynika głównie z faktu, że grupa niezdecydowanych wyborców zmniejszyła się z 25% tydzień temu do 22% obecnie.
Pod koniec marca Novus zapytał wyborców, co sądziliby o członkostwie Szwecji w NATO, gdyby dołączyła do niego Finlandia. Sześćdziesiąt trzy procent stwierdziło, że przyłączyłoby się, gdyby Finlandia również to zrobiła. “Jest oczywiste, że poparcie dla szwedzkiego członkostwa w NATO wzrosłoby do wyraźnej większości, gdyby Finlandia zdecydowała się złożyć wniosek. Nic nie wskazuje na to, że niewielki wzrost po stronie “nie” miałby na to wpływ” – powiedział Torbjörn Sjöström, dyrektor generalny firmy Novus.
- Wizz Air rozpoczyna działalność na lotnisku Arlanda – może to być poważny cios dla Skavsty.
- Szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji Przeciwdziała Oszustwom Telefonicznym
- Policja w Szwecji będzie mogła stosować tajne środki przymusu bez podejrzeń o przestępstwo.
- Szwecja: Jak żandarmeria wojskowa może pomóc policji
- Szwedzcy politycy mówią “tak” zniesieniu ograniczeń dotyczących posiadania reaktorów jądrowych w Szwecji