fbpx

Sklepy H&M w RPA zamknięte z powodu protestów po skandalu reklamowym

Sklepy szwedzkiego giganta odzieżowego H&M w RPA pozostaną czasowo zamknięte po rozruchach wywołanych skandalem z określaną jako rasistowską reklamą bluzy tej sieci.

W sobotę policja z RPA użyła gumowych kul przeciwko protestującym osobom przed sklepem H&M w Boksburgu.

Radykalny Ruch Bojowników o Wolność Gospodarczą, utworzony przez wydalonego lidera młodzieżowego skrzydła rządzącego Afrykańskiego Kongresu Narodowego zorganizował protesty przed sklepami sieci H&M w RPA.

Była to odpowiedź na reklamę firmy, w której czarnoskóry chłopiec ubrany był w zieloną bluzę z napisem ‘Najfajniejsza małpa w dżungli.’

Po sobotnich protestach H&M wydało komunikat o czasowym zamknięciu swoich sklepów w RPA ze względu na bezpieczeństwo pracowników oraz klientów. Placówki tej sieci znajdują się między innymi w Johannesburgu, Kapsztadzie oraz Durbanie.

„H&M zdaje sobie sprawę z sobotnich zdarzeń do jakich dochodziło przed naszymi sklepami w RPA.

Naszym najważniejszym zadaniem jest zapewnieni bezpieczeństwa naszym pracownikom i klientom.

Dlatego czasowo zamknęliśmy wszystkie sklepy w RPA. Nikt z naszego personelu nie został ranny. Będziemy dokładnie monitorować sytuację i jak tylko sytuacja bezpieczeństwa poprawi się
otworzymy nasze sklepy,” możemy przeczytać w oświadczeniu H&M RPA przesłanym prasie.

„Głęboko wierzymy, że rasizm oraz uprzedzenia w jakiejkolwiek formie, zamierzone lub przypadkowe nie mogą być akceptowane. Podkreślamy, że nasz wspaniały personel sklepów nie ma nic wspólnego ze źle ocenianym produktem i wizerunkiem całej firmy.”

Komentarz matki chłopca

Zamieszanie wokół reklamy H&M zaczęło się w zeszłym tygodniu, kiedy użytkownicy mediów społecznościowych oskarżyli firmę o rasizm. Do krytyki przyłączyło się kilka bardzo znanych osób takich jak Sean Combs oraz LeBron James, a także kanadyjski wokalista The Weeknd, który ogłosił zerwanie współpracy z tą marką odzieżową.

H&M po krytyce usunęło z sieci zdjęcie oraz wycofało produkt ze sprzedaży. Na swoich stronach, także na tych dotyczących rynków USA i RPA, firma umieściła informacje z przeprosinami.

W poniedziałek w RPA opozycyjna partia Sojusz Demokratyczny ogłosiła, że napisze skargę na H&M do Międzynarodowej Izby Handlowej, gdyż reklama łamie wytyczne tej organizacji.

„Sojusz Demokratyczny napisze także list do H&M RPA, aby wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie z powodu tej niesmacznej reklamy, która wywołuje bolesne odczucia wśród ciemnoskórej społeczności RPA a także wśród takich społeczności na całym świecie,” napisała w swoim oświadczeniu partia.

Dodając jednocześnie zdecydowane potępienie dla niszczenie mienia i aktów wandalizmu.

„Przejawy ataków na sklepy H&M w całym kraju są całkowicie nie do zaakceptowania. Przemoc nie jest rozwiązaniem w walce z rasizmem, a tylko go wzmacnia.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Sklepy H&M w RPA zamknięte z powodu protestów po skandalu reklamowym

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...

Koronawirus w Szwecji – RAPORT

Szwedzka służba zdrowia bije na alarm: w niektórych regionach kraju znów rośnie liczba infekcji koronawirusowych. W minionym tygodniu w aglomeracji sztokholmskiej aż...