fbpx

Skandynawia kamperem

artykuł zewnętrzny

Zastanawiasz się nad tym dokąd pojechać na wakacje? Wciąż brakuje Ci dobrego pomysłu? Zawsze marzyła Ci się podróż kamperem? Jeśli tak, to Skandynawia, a w szczególności Norwegia, będą doskonałym wyborem. Dlaczego? Dowiecie się o tym czytając tekst.

 

Przygotowanie się do wyjazdu

Skandynawia to region niezwykle atrakcyjny turystycznie, ale biorąc pod uwagę wysokie ceny, wiele osób obawia się tam pojechać. Jeśli zatem zależy nam na ograniczeniu kosztów, wynajem kampera będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Przejdźmy teraz do konkretów.

W pierwszej kolejności przeanalizujmy możliwe opcje przepraw promowych.  Jak zapewne zdajecie sobie sprawę, do Norwegii czy Szwecji można dostać się na kilka sposobów. Z Polski możemy podróżować promem z Gdyni lub Świnoujścia. Z Niemiec promy kursują między innymi z Rostocku, Travemunde lub Kilonii. A najmniej czasu na morzu spędzimy wybierając jedno z połączeń odpływających z duńskiego Hirtshals. Dobrze będzie, jeśli bilety na prom kupimy z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Ma to związek z faktem, że obowiązuje tu dokładnie taka sama zasada jak w przypadku biletów lotniczych. Im bliższy termin, tym droższa przeprawa. Na cenę ma również wpływ długość i wysokość kampera. Zatem jeśli podróżujemy w maksymalnie cztery osoby, warto wynająć mniejszy pojazd.

Na miejscu, drogi, tunele czy też wjazdy do miast mogą również nieść za sobą mniejsze lub większe opłaty. Niemniej, opłaty te można znacząco odłożyć w czasie. Wystarczy skorzystać ze strony internetowej Euro Parking Collection., zarejestrować pojazd i w ten sposób faktury za wszelkie opłaty otrzymamy dopiero po tym jak wrócimy z wyjazdu (będzie to w przybliżeniu miesiąc po powrocie).

Znajdujemy się na miejscu

Skoro powiedzieliśmy już co nieco na temat planowania, to teraz wypadałoby wspomnieć na temat tego co spotka nas na miejscu. Podróżując kamperem po Norwegii, Szwecji czy Finlandii, zajmowanie się rezerwacjami nie ma najmniejszego sensu (nie można też wykluczyć sytuacji, w której przyjęcie rezerwacji pod kampera po prostu nie jest możliwe). Wystarczy trzymać się zasady, żeby podczas wysokiego sezonu, znaleźć się na kempingu nie później niż około godziny 15.00. Wtedy mamy całkowitą pewność, że uda nam się wybrać atrakcyjne miejsce. Jeśli natomiast chcemy wykorzystać czas do maksimum, to warto pamiętać, że w Norwegii i w Szwecji spokojnie nocować możemy „na dziko”, na upatrzonym parkingu, nad rzeką, wodospadem czy na skraju lasu (uwaga, w Finlandii nie wolno nocować poza kempingami).

Co warto zwiedzić na terenie Skandynawii?

Nie ma co ukrywać, że Skandynawia kojarzy się nam przede wszystkim z Wikingami oraz niesamowitą przyrodą. Prawda jest jednak taka, że można znaleźć tu również wiele ciekawych miejsc mających związek z historią. Do tej pory skupialiśmy się głównie na Norwegii, więc przy atrakcjach powiemy także na temat innych krajów. Można tu wymienić choćby Visby. To miasto, w którym mamy okazję zobaczyć średniowieczne budowle, świadczące o dawnej świetności. Kolejnym idealnym przykładem jest Raukar. Raukar to formacje wapienne znajdujące się na terenie Szwecji i Danii. Ostatnim podanym przykładem będzie Zamek Kronborg w Helsingør. Oczywiście to tylko niewielka próbka tego, co można zobaczyć w Skandynawii. To od naszej wyobraźni zależeć będzie, co zobaczymy i które miejsca odwiedzimy. A kamper da nam pełną swobodę podejmowania decyzji już w trakcie podróży.

Strona główna Rozmaitości Skandynawia kamperem

Warto przeczytać

Dwa statki zderzyły się w cieśninie między Danią a Szwecją

Cieśnina między duńską wyspą Zelandią a Szwecją, łącząca Kattegat z Bałtykiem, stała się miejscem zderzenia statków. Armia duńska...

Szwecja: „klany” gangsterskie sprawują władzę nad dzielnicami dużych miast

Szwedzka policja ma trudności w zapanowaniu nad „klanami” gangsterskimi, które korzystają rzekomo z własnego wymiaru sprawiedliwości i przyczyniają się do wzrostu brutalnych...

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...