fbpx

Silne światło tuż przed maską nie jest bezpieczne

Statystyki Instytutu Transportu Samochodowego wskazują, że ryzyko wypadku podczas podróżowania autem jest około dwukrotnie większe nocą niż w dzień. Nie dziwne, skoro kierowcom wydaje się, że reflektory samochodowe, które świecą silnym światłem przed samym pojazdem, są dobre jakościowo. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę zawężają one pole widzenia kierowcy i zmniejszają szybkość jego reakcji. Jakie oświetlenie zatem wybrać, aby zapewniło nam komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy?

„Widząc dużo światła tuż przed autem, kierowca ma wrażenie, że żarówka bardzo dobrze spełnia swoją rolę. Jednak silne światło zwęża nasze źrenice. W konsekwencji w dalszej odległości od pojazdu dostrzegamy mniej. Dla porównania w aucie, w którym natężenie oświetlenia jest rozłożone równomiernie, widzimy dobrze także w oddali, ponieważ nasze źrenice są bardziej rozszerzone” – mówi serwisowi Andrzej Przybylski, szef działu Specialty Lighting w firmie Osram.

Powinniśmy wybierać produkty, które cechują się wysoką precyzją umieszczenia skrętki, a w przypadku lamp ksenonowych – łuku świetlnego. Jak to sprawdzić? Najlepiej po prostu zaufać firmom, które dostarczają oświetlenie producentom samochodów. Jakością należy kierować się też przy zakupie świateł sygnalizacyjnych.

Pamiętajmy, że ekrany GPS-ów i telefonów oraz podświetlone deski rozdzielcze to również źródła światła, które dociera do naszych oczu i powoduje zwężenie źrenic, przez co widzimy mniej. Dlatego po zmroku warto zrezygnować ze świecących urządzeń oraz przyciemnić deskę rozdzielczą.

Strona główna Rozmaitości Silne światło tuż przed maską nie jest bezpieczne

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.