Satyryczny komiks, który „wyśmiewa” koronawirusa.

Dania. W dzienniku „Jyllands-Posten” ukazał się prześmiewczy komiks, przedstawiający flagę Chin, a na niej – koronawirusy, zamiast złotych gwiazd. Obrazek wywołał zniesmaczenie.

Redaktorzy „Jyllands-Posten” odmówili przeproszenia za satyryczny rysunek, choć tego od nich oczekiwano. Chińska ambasada w Danii uznała, że komiks stanowi „zniewagę dla Chin”, a ponadto „obraża uczucia” mieszkańców tego kraju.

Według przedstawicieli ambasady za sprawą satyrycznego obrazka przekroczono „etyczną granicę wolności słowa”. Zażądano, by redaktorzy „Jyllands-Posten” i rysownik Niels Bo Bojesen przyznali się do popełnionego błędu, przepraszając przy tym Chiny.

Odkąd okazało się, że wirus z miejscowości Wuhan przyczynił się do powstania epidemii, media prześcigają się w nowych doniesieniach. We wtorek poinformowano, że w samych Chinach ponad 6057 osób zostało zarażonych koronawirusem. Liczbę ofiar śmiertelnych oszacowano na 132. (stan na 29 stycznia)

W innych rejonach Azji, a także w Europie i Ameryce Północnej też pojawiły się już osoby zarażone wirusem. Jest ich około 50.

Redaktor naczelny „Jyllands-Posten”, Jacob Nybroe, powiedział, że celem komiksu w żadnym wypadku nie było wyśmianie dramatycznej sytuacji w Chinach. Jednocześnie odmówił przeprosin:

„Nie możemy przeprosić za coś, co według nas nie jest niczym nagannym. Nie mieliśmy zamiaru wyszydzenia wirusa czy ofiar i nie sądzimy, by nasz rysunek to robił. Być może to kwestia różnic kulturowych – nasz przekaz nie został zrozumiany.”

W „Politiken” pojawił się cytat premier Mette Frederiksen, która ma stanowisko podobne do Nybroe’go:

„W Danii istnieje wolność słowa. Można też do woli rysować, co się tylko chce.”

To nie pierwsze kontrowersje wiązane z gazetą „Jylland-Posten”. W 2005 roku w satyryczny sposób przedstawiono w dzienniku Mahometa, proroka islamskiego. Nie spodobało się to duńskim muzułmanom.

Strona główna Wiadomości Dania Satyryczny komiks, który „wyśmiewa” koronawirusa.

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...