fbpx

Satyryczny komiks, który „wyśmiewa” koronawirusa.

Dania. W dzienniku „Jyllands-Posten” ukazał się prześmiewczy komiks, przedstawiający flagę Chin, a na niej – koronawirusy, zamiast złotych gwiazd. Obrazek wywołał zniesmaczenie.

Redaktorzy „Jyllands-Posten” odmówili przeproszenia za satyryczny rysunek, choć tego od nich oczekiwano. Chińska ambasada w Danii uznała, że komiks stanowi „zniewagę dla Chin”, a ponadto „obraża uczucia” mieszkańców tego kraju.

Według przedstawicieli ambasady za sprawą satyrycznego obrazka przekroczono „etyczną granicę wolności słowa”. Zażądano, by redaktorzy „Jyllands-Posten” i rysownik Niels Bo Bojesen przyznali się do popełnionego błędu, przepraszając przy tym Chiny.

Odkąd okazało się, że wirus z miejscowości Wuhan przyczynił się do powstania epidemii, media prześcigają się w nowych doniesieniach. We wtorek poinformowano, że w samych Chinach ponad 6057 osób zostało zarażonych koronawirusem. Liczbę ofiar śmiertelnych oszacowano na 132. (stan na 29 stycznia)

W innych rejonach Azji, a także w Europie i Ameryce Północnej też pojawiły się już osoby zarażone wirusem. Jest ich około 50.

Redaktor naczelny „Jyllands-Posten”, Jacob Nybroe, powiedział, że celem komiksu w żadnym wypadku nie było wyśmianie dramatycznej sytuacji w Chinach. Jednocześnie odmówił przeprosin:

„Nie możemy przeprosić za coś, co według nas nie jest niczym nagannym. Nie mieliśmy zamiaru wyszydzenia wirusa czy ofiar i nie sądzimy, by nasz rysunek to robił. Być może to kwestia różnic kulturowych – nasz przekaz nie został zrozumiany.”

W „Politiken” pojawił się cytat premier Mette Frederiksen, która ma stanowisko podobne do Nybroe’go:

„W Danii istnieje wolność słowa. Można też do woli rysować, co się tylko chce.”

To nie pierwsze kontrowersje wiązane z gazetą „Jylland-Posten”. W 2005 roku w satyryczny sposób przedstawiono w dzienniku Mahometa, proroka islamskiego. Nie spodobało się to duńskim muzułmanom.

Strona główna Wiadomości Dania Satyryczny komiks, który „wyśmiewa” koronawirusa.

Warto przeczytać

Duński rząd chce odesłać uchodźców syryjskich do domu

Rząd Danii rozważa odesłanie uchodźców z Syrii z powrotem do domu, argumentując to sytuacją w kraju: obszary znajdujące się pod władaniem Baszara...

Norwegia: badania nad związkiem witaminy D z koronawirusem

140 tys. Norwegów bierze udział w organizowanych na szeroką skalę badaniach dotyczących COVID-19. Częścią badań jest kwestia powiązań między wirusem a działaniem...

Kiedy możliwe będą podróże lotnicze ze Szwecji za granicę?

Choć Szwedzi uwielbiają podróże, od dłuższego czasu dalsze wyjazdy nie są możliwe. Na pytanie, kiedy dokładnie będzie można opuścić Szwecję i wybrać...