fbpx

Sąd uchyla deportację

Szwedzki sąd apelacyjny uchylił nakaz deportacji migranta skazanego za zgwałcenie dziecka ponad 100 razy.

Migrant został początkowo skazany za gwałt i wykorzystywanie seksualne dzieci i tym samym został skazany na 12 lat więzienia, przy czym dziecko, które wykorzystywał, miało zaledwie dziesięć lat, kiedy rozpoczęło się trzyletnie wykorzystywanie.

Sąd apelacyjny orzekł, że chociaż mężczyzna jest winny zgwałcenia dziecka, jego sprawa nie spełniała wymogów wynikających z wyjątkowych okoliczności, by go deportować z kraju, jak orzekł poprzedni sąd. Prokurator wniósł odwołanie od nowej decyzji i zażądał deportacji tego człowieka.

Zgodnie z komunikatem prasowym prokuratury, mężczyzna mieszka w Szwecji od około 22 lat, co zostało podane jako powód, dla którego nie może zostać deportowany.

Charlie Weimers, członek populistycznych Szwedzkich Demokratów, skomentował tę sprawę, mówiąc : “Pokazuje to, dlaczego ustawodawstwo musi zostać zmienione tak, aby potrzebny był znacznie dłuższy okres, zanim ktoś będzie mógł uzyskać obywatelstwo. A także, dlaczego decyzja o obywatelstwie powinna być tymczasowa przez pierwsze pięć lat”.

Wcześniej w tym miesiącu Sąd Apelacyjny w Göta uchylił wyrok skazujący za gwałt na dziecku innego migranta, obywatela Afganistanu. Sąd stwierdził, że nie ma wystarczających dowodów, aby bez wątpienia stwierdzić, że migrant wiedział, że dziewczyna, z którą uprawiał seks, miała zaledwie 13 lat.

Orzeczenie zapadło pomimo faktu, że Afgańczyk zamówił bilet autobusowy dla dziewczynki i podał jej właściwy wiek. Twierdził, że podał wiek, aby otrzymać zniżkę na bilet, i że był to zwykły zbieg okoliczności, że to był jej prawdziwy wiek. W wyniku orzeczenia migrant uniknął również deportacji.

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...