Home WiadomościSzwecja Rząd wstrzymuje publikację nowych wytycznych żywieniowych

Rząd wstrzymuje publikację nowych wytycznych żywieniowych

Szwedzka Narodowa Agencja Żywności wstrzymuje publikację nowych wytycznych żywieniowych, w tym zmniejszenia spożycia czerwonego mięsa z 500 do 350 gramów tygodniowo. Rząd zlecił dodatkową analizę wpływu zmian na krajowy sektor spożywczy. Wyniki mają być gotowe do kwietnia 2024 roku.

Szwedzka Narodowa Agencja Żywności miała zaprezentować nowe wytyczne żywieniowe na początku przyszłego roku. Rząd postanowił jednak zlecić dodatkową analizę dotyczącą zaleceń w sprawie czerwonego mięsa i produktów mięsnych, co opóźni publikację.


Zmniejszenie spożycia czerwonego mięsa

Jednym z głównych punktów proponowanych wytycznych jest zmniejszenie zalecanej ilości czerwonego mięsa i produktów mięsnych z 500 gramów do 350 gramów tygodniowo. Propozycja ta wywołała kontrowersje, zwłaszcza w kontekście potencjalnych skutków dla szwedzkiego sektora produkcji żywności.

  • „Jeśli chodzi o wytyczne żywieniowe dotyczące czerwonego mięsa, nadal nie ma pewności co do ich wpływu, w szczególności na szwedzką produkcję żywności” – powiedział minister ds. obszarów wiejskich Peter Kullgren w komunikacie prasowym.

Dogłębna analiza do kwietnia 2024 roku

Rząd zlecił Szwedzkiej Narodowej Agencji Żywności dokładne przeanalizowanie skutków proponowanych zaleceń. Wyniki analizy mają zostać przedstawione do 30 kwietnia 2024 roku.


Wyzwanie dla sektora spożywczego

Redukcja spożycia czerwonego mięsa wpisuje się w międzynarodowe zalecenia dotyczące zdrowego żywienia i ochrony środowiska. Jednak wprowadzenie takich zmian w Szwecji może wpłynąć na krajowy sektor rolnictwa i przemysłu spożywczego, który w dużej mierze opiera się na produkcji mięsnej.


Kontekst decyzji

Decyzja o przeprowadzeniu dodatkowej analizy wskazuje na dążenie do wyważenia między zdrowiem publicznym, ochroną środowiska a interesami lokalnych producentów. Zmiany w wytycznych żywieniowych mogą mieć daleko idące konsekwencje gospodarcze i społeczne, dlatego rząd chce mieć pewność, że decyzje zostaną podjęte na podstawie dokładnych danych.

Przeczytaj również