Mężczyźni w strojach średniowiecznych rycerzy zostali zatrudnieni w bardzo nietypowym charakterze: mają pilnować, by turyści zachowywali między sobą dystans i ograniczali kontakt z obcymi ludźmi. Media obwołały ich „Jeźdźcami Koronawirusa”.
„Rycerze” zawładnęli Gotlandią, bałtycką wyspą należącą do Szwecji. Pracownicy przemieszczają się konno i odwiedzają najchętniej uczęszczane destynacje wakacyjne. Trwa bowiem szczyt letniego sezonu turystycznego, a epidemia koronawirusa nie obrzydziła nikomu podróżowania.
Zadaniem zatrudnionych jest pilnowanie, by turyści zachowywali się „jak należy”. Przyjeżdżają oni na plaże oraz inne tętniące życiem miejsca – np. miasto Visby, słynące ze średniowiecznej architektury. By podkreślić powagę sytuacji, mają ze sobą transparenty o wymownej treści („zachowaj dystans!”, myj ręce!”, „wróć do domu, jeśli masz symptomy chorobowe!”).
W role „Jeźdźców Koronawirusa” wcielają się członkowie Torneamentum – grupy rekonstrukcji historycznej, działającej w Szwecji od pokoleń i słynnej na cały kraj.
„W momencie, kiedy zbliża się do ciebie koń o masie ciała przekraczającej 700 kg, nie masz wyboru – musisz zrobić to, o co jesteś proszony”, żartuje Lennart Borg, zarządzający zespołem Torneamentum. Rozmowę z Borgiem można przeczytać w serwisie „Aftonbladet”.
„Jesteśmy zarówno szczęśliwi i dumni, że zaproszono nas do udziału w tak ważnym projekcie. To prawdziwy zaszczyt. Dla nas, rycerzy, to sprawa oczywista, że musimy wykonać zadanie, gdy obowiązki wołają.”
Knights encouraging social distancing on the island of Gotland. The flags say "Wash your hands", "Keep your distance" and "Stay home if you are sick" pic.twitter.com/alnJQOaGlr
— Vox Vulgaris (@vulgaris_vox) July 20, 2020
Gotlandia to jeden z najsłabiej dotkniętych przed epidemię COVID-19 obszarów Szwecji. Potwierdzonych przypadków infekcji naliczono tu łącznie dwieście sześć, a liczba ofiar śmiertelnych wynosi obecnie sześć. Kiedy nadszedł sezon wakacyjny, władze zaczęły obawiać się, co przyniosą następne tygodnie. Wyspa jest bowiem chętnie odwiedzana przez turystów z całego kraju.
W momencie, gdy osoby przyjezdne nie przestrzegają zaleceń służby zdrowia dotyczących higieny rąk i dystansu społecznego, rośnie ryzyko kolejnych zakażeń.
Jak dotąd obecność „Jeźdźców Koronawirusa” na wyspie spotyka się z pozytywnym odbiorem. Sven Montelius, lokalny inspektor sanitarny, powiedział:
„Troska ‘Rycerzy’ o dobro turystów to wspaniała sprawa. Ich zaangażowanie powinno każdemu przypomnieć o dystansie społecznym – czyli o czymś, co wszystkim jest już dobrze znane. O zaleceniach służby zdrowia łatwo jednak zapomnieć latem, kiedy rozpraszają nas inne sprawy.”
On the famous tourist destination of Gotland, Sweden’s ‘coronavirus knights’ have been recruited to battle #COVID19 Gotland has been an important Baltic Sea trade hub since the beginning of the Viking Age and is a major tourist site today.https://t.co/4E6PWTEcrn pic.twitter.com/zCXGPP9uiz
— Ancient Origins (@ancientorigins) July 20, 2020
„To naprawdę nietypowe, ale też zabawne podejście do tematu koronawirusa”, zauważa Frida Ganshed, kierownik operacyjny firmy hotelarskiej Gotlands Besöksnäring. „Powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by przypomnieć ludziom o zachowaniu dystansu i braniu odpowiedzialności za swoje czyny. Miejmy nadzieję, że ‘Jeźdźcy Koronawirusa’ będą w stanie przemówić najbardziej krnąbrnym turystom do rozumu.”
Corona Knights to combat pandemic,
— b9AcE 🐊 (@b9AcE) July 17, 2020
patrolling popular spots during peak tourism on Gotland, not using lances but the message "Together, we'll take responsibility",
Knights Society Torneamentum, Sweden's oldest, say they're glad & proud to be called on for the honorable quest.
-Ex pic.twitter.com/3PvS4nCdkk
„Dla wielu osób Visby i Gotlandia to obszary mocno związane ze średniowieczem”, wyjaśnia Magnus Olsson z lokalnego centrum biznesowego, Visby Centrum. „Mamy przed sobą kilka tygodni, podczas których okolica będzie odwiedzana przez rodziny z dziećmi. Wierzymy, że ta inicjatywa przyczyni się do zwiększenia świadomości w sprawie epidemii, ale też pokaże, jak gościnnym jesteśmy regionem.”
W ubiegłym tygodniu Gotlandię odwiedziło ponad 60 tys. turystów. Przyczyniło się to do powstania najgorszych od wielu lat korków. „Rycerze” uspokajają jednak, że przyjezdni zachowują się „dobrze”.
Podczas gdy pozostałe państwa skandynawskie wróciły już do stanu przedepidemicznego, Szwecja wciąż zmaga się z wirusem COVID-19. Jak dotąd na koronawirusa zmarło tu około 5676 osób, a łączna liczba zarejestrowanych infekcji przekracza 78 763.