Rycerze chronią Gotlandię przed koronawirusem

Mężczyźni w strojach średniowiecznych rycerzy zostali zatrudnieni w bardzo nietypowym charakterze: mają pilnować, by turyści zachowywali między sobą dystans i ograniczali kontakt z obcymi ludźmi. Media obwołały ich „Jeźdźcami Koronawirusa”.

„Rycerze” zawładnęli Gotlandią, bałtycką wyspą należącą do Szwecji. Pracownicy przemieszczają się konno i odwiedzają najchętniej uczęszczane destynacje wakacyjne. Trwa bowiem szczyt letniego sezonu turystycznego, a epidemia koronawirusa nie obrzydziła nikomu podróżowania.

Zadaniem zatrudnionych jest pilnowanie, by turyści zachowywali się „jak należy”. Przyjeżdżają oni na plaże oraz inne tętniące życiem miejsca – np. miasto Visby, słynące ze średniowiecznej architektury. By podkreślić powagę sytuacji, mają ze sobą transparenty o wymownej treści („zachowaj dystans!”, myj ręce!”, „wróć do domu, jeśli masz symptomy chorobowe!”).

W role „Jeźdźców Koronawirusa” wcielają się członkowie Torneamentum – grupy rekonstrukcji historycznej, działającej w Szwecji od pokoleń i słynnej na cały kraj.

„W momencie, kiedy zbliża się do ciebie koń o masie ciała przekraczającej 700 kg, nie masz wyboru – musisz zrobić to, o co jesteś proszony”, żartuje Lennart Borg, zarządzający zespołem Torneamentum. Rozmowę z Borgiem można przeczytać w serwisie „Aftonbladet”.

„Jesteśmy zarówno szczęśliwi i dumni, że zaproszono nas do udziału w tak ważnym projekcie. To prawdziwy zaszczyt. Dla nas, rycerzy, to sprawa oczywista, że musimy wykonać zadanie, gdy obowiązki wołają.”

Gotlandia to jeden z najsłabiej dotkniętych przed epidemię COVID-19 obszarów Szwecji. Potwierdzonych przypadków infekcji naliczono tu łącznie dwieście sześć, a liczba ofiar śmiertelnych wynosi obecnie sześć. Kiedy nadszedł sezon wakacyjny, władze zaczęły obawiać się, co przyniosą następne tygodnie. Wyspa jest bowiem chętnie odwiedzana przez turystów z całego kraju.

W momencie, gdy osoby przyjezdne nie przestrzegają zaleceń służby zdrowia dotyczących higieny rąk i dystansu społecznego, rośnie ryzyko kolejnych zakażeń.

Jak dotąd obecność „Jeźdźców Koronawirusa” na wyspie spotyka się z pozytywnym odbiorem. Sven Montelius, lokalny inspektor sanitarny, powiedział:

„Troska ‘Rycerzy’ o dobro turystów to wspaniała sprawa. Ich zaangażowanie powinno każdemu przypomnieć o dystansie społecznym – czyli o czymś, co wszystkim jest już dobrze znane. O zaleceniach służby zdrowia łatwo jednak zapomnieć latem, kiedy rozpraszają nas inne sprawy.”

„To naprawdę nietypowe, ale też zabawne podejście do tematu koronawirusa”, zauważa Frida Ganshed, kierownik operacyjny firmy hotelarskiej Gotlands Besöksnäring. „Powinniśmy robić wszystko, co w naszej mocy, by przypomnieć ludziom o zachowaniu dystansu i braniu odpowiedzialności za swoje czyny. Miejmy nadzieję, że ‘Jeźdźcy Koronawirusa’ będą w stanie przemówić najbardziej krnąbrnym turystom do rozumu.”

„Dla wielu osób Visby i Gotlandia to obszary mocno związane ze średniowieczem”, wyjaśnia Magnus Olsson z lokalnego centrum biznesowego, Visby Centrum. „Mamy przed sobą kilka tygodni, podczas których okolica będzie odwiedzana przez rodziny z dziećmi. Wierzymy, że ta inicjatywa przyczyni się do zwiększenia świadomości w sprawie epidemii, ale też pokaże, jak gościnnym jesteśmy regionem.”

W ubiegłym tygodniu Gotlandię odwiedziło ponad 60 tys. turystów. Przyczyniło się to do powstania najgorszych od wielu lat korków. „Rycerze” uspokajają jednak, że przyjezdni zachowują się „dobrze”.

Podczas gdy pozostałe państwa skandynawskie wróciły już do stanu przedepidemicznego, Szwecja wciąż zmaga się z wirusem COVID-19. Jak dotąd na koronawirusa zmarło tu około 5676 osób, a łączna liczba zarejestrowanych infekcji przekracza 78 763.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Badanie: szwedzcy nauczyciele nie chorowali na koronawirusa tak ciężko, jak zakładano

Ostatnie badania obejmujące szwedzkich nauczycieli wykazały, że tylko 19 z 100 000 przebadanych osób, które pracowały w szkołach w...

Śnieżyca zatrzymała pociągi w północnej Szwecji

Ponad 2400 gospodarstw domowych w regionie Västernorrland było nadal pozbawionych prądu we wczesnych godzinach rannych w środę, po burzy śnieżnej,...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Duńska minister imigracji postawiona w stan oskarżenia

Była duńska minister do spraw imigracji Inger Stojberg może...