W ciągu ostatniej dekady ilość Dunek płacących za powiększenie biustu wzrosła dziesięciokrotnie, tak wynika z danych ogłoszonych przez Statens Serum Institut.

W 2014 roku prywatne kliniki w Danii wykonały 2,092 operacje powiększania i podnoszenia piersi, prawie dwukrotnie więcej niż w 2009 roku i około dziesięciokrotnie więcej niż w 2004 roku.

Rzeczywista liczba zabiegów jest prawdopodobnie znacznie większa. Według gazety Metroxpress, kliniki nie mają obowiązku informować o operacjach a duński producent silikonowych implantów szacuje liczbę operacji na 4,600.

Chirurdzy plastyczni mówią, że większość operacji wykonywana jest u kobiet przed 35 rokiem życia.

„Trzy czwarte naszej codziennej pracy to albo powiększanie albo podnoszenie piersi. Zazwyczaj u kobiet miedzy 18 a 35 rokiem życia,” powiedział Metroxpress Jesper Nygart, chirurg plastyczny, posiadający 3 kliniki w Danii.

Implant piersi kosztuje około 30,000 koron(~17,000 zł) i według psychoterapeutki Lise Winther-Jensen, zazwyczaj kobiety wydają te pieniądze, aby poczuć się lepiej.

„Dzisiaj ludzie używają chirurgii plastycznej, aby podnieść sobie poczucie własnej wartości, ale ciężko mi uwierzyć w trwale efekty takiego działania. Nie potępiam nikogo, kto wybrał takie rozwiązanie, ale to bardzo drastyczna metoda walki z niezadowoleniem z samego siebie,” powiedziała ona gazecie Metroxpress.

Winther-Jensen dodała, że kobiety są ofiarami niemożliwych do spełnienia oczekiwań.

„Jako społeczeństwo akceptujemy pogląd, że ktoś może nie być ‚wystarczający dobry’ ze swoim normalnym wyglądem i to jest problem.”

 

Od 2007 roku chirurg plastyczny Nygart reklamuje się przy pomocy zdjęć chirurgicznie ulepszonego biustu, umieszczonych na kopenhaskich autobusach. Chociaż jego reklamy regularnie wywołują burzliwą publiczną debatę to jednak pozostają ciągle na autobusach w duńskiej stolicy.

Facebook 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.