Napięcie na linii rosyjsko-ukraińskiej stale rośnie. Rosyjski dyktator Władimir Putin wystosował pośrednie groźby użycia hipersonicznej rakiety balistycznej „Oresznik” przeciwko Kijowowi. Stany Zjednoczone ostrzegają, że taki atak może nastąpić w najbliższych dniach.
Groźba użycia broni hipersonicznej
Putin, znany ze swoich agresywnych działań, po raz kolejny podniósł poprzeczkę. Tym razem zagroził zbombardowaniem budynków rządowych w Kijowie za pomocą rakiety „Oresznik”, którą określił jako „niezatrzymalną” i porównywalną pod względem siły niszczącej do bronii jądrowej.
Reakcja Stanów Zjednoczonych
Stany Zjednoczone traktują te groźby poważnie. Amerykańscy urzędnicy ostrzegają, że Rosja może rzeczywiście zdecydować się na użycie tej broni w najbliższej przyszłości. Jednakże, według amerykańskich ekspertów, „Oresznik” nie zmieni radykalnie sytuacji na froncie i jest raczej próbą zastraszenia Ukrainy.
Czym jest „Oresznik”?
„Oresznik” to rosyjska hipersoniczna rakieta balistyczna średniego zasięgu. Charakteryzuje się dużą prędkością i manewrowością, co utrudnia jej przechwycenie przez systemy obrony powietrznej. Rosja twierdzi, że ta broń jest w stanie pokonać wszelkie znane systemy obrony powietrznej.
Konsekwencje potencjalnego ataku
Użycie „Oresznika” przez Rosję miałoby poważne konsekwencje zarówno dla Ukrainy, jak i dla całego świata. Atak taki mógłby spowodować ogromne zniszczenia i ofiary cywilne. Ponadto, mógłby prowadzić do eskalacji konfliktu i zwiększenia ryzyka bezpośredniej konfrontacji między Rosją a Zachodem.
Opinie ekspertów
Opinie ekspertów na temat zagrożenia, jakie stanowi „Oresznik”, są podzielone. Jedni uważają, że jest to poważne zagrożenie dla Ukrainy, inni twierdzą, że jest to bardziej element propagandy niż rzeczywiste zagrożenie.
Sytuacja na Ukrainie pozostaje napięta. Groźby Putina dotyczące użycia broni hipersonicznej zwiększają ryzyko dalszej eskalacji konfliktu. Światowa społeczność powinna podjąć wszelkie możliwe działania, aby zapobiec eskalacji konfliktu i doprowadzić do pokojowego rozwiązania.
- Spadek dostępności lotów w Szwecji: Utrudnienia dla regionalnych lotnisk
- Lotnisko Bromma – nierentowność i ukrywane koszty
- Szwedzkie obywatelstwo – nowe, bardziej rygorystyczne zasady od 2026 roku
- Sektor nieruchomości w Szwecji w kryzysie: konieczna strukturalna zmiana
- NATO wzmacnia obronę Morza Bałtyckiego nową operacją „Baltic Sentry”