Riksbank podnosi kluczową stopę procentową o 0,75 punktu procentowego do 2,5 procent – najwyższego poziomu od 14 lat. Według Riksbanku, kolejna podwyżka spodziewana jest już na początku przyszłego roku.
Dwa miesiące temu Riksbank podniósł swoją kluczową stopę procentową o 1 punkt procentowy – była to największa podwyżka od prawie 30 lat i próba ograniczenia rosnących cen i inflacji. Więc teraz przyszła kolejna podwyżka.
„Nie tylko Szwecja podnosi stopy procentowe”, powiedział na konferencji prasowej prezes Riksbanku Stefan Ingves, podając jako przykłady USA i Wielką Brytanię.
Mówi on, że wzrost cen w Szwecji jest obecnie najwyższy od początku lat 90.
„Firmy planują dalsze podnoszenie cen, jeśli spojrzeć na ich plany cenowe. Kiedy inflacja jest wysoka, stwarza problemy w społeczeństwie, a najbardziej uderza w osoby o niskich dochodach – im najtrudniej poradzić sobie z inflacją. Gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom staje się trudno zarządzać swoimi finansami.” – powiedział Ingves.
W ciągu roku inflacja utrzymywała się na rekordowo wysokim poziomie, a w październiku inflacja CPIF wyniosła 9,3 %, co oznacza spadek z 9,7 % we wrześniu. Miesięczna zmiana od września do października wyniosła -0,1%. Wielu analityków uważa jednak, że inflacja będzie rosła jeszcze przez zimę, a w przyszłości prawdopodobnie dojdzie do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Riksbank spodziewa się, że na początku przyszłego roku stopa wyniesie nieco poniżej 3 procent i pozostanie na tym poziomie do 2025 roku.
„Ryzyko, że obecna wysoka inflacja się utrzyma, jest nadal wysokie i jest niezwykle ważne, aby polityka monetarna pracowała nad tym, aby inflacja spadła z powrotem i ustabilizowała się wokół celu 2 procent w rozsądnym czasie” – pisze Riksbank w komunikacie prasowym.
Dzisiejszy komunikat w sprawie stóp procentowych był ostatnim z udziałem Stefana Ingvesa jako prozesa. Pod koniec roku jego miejsce zajmie Erik Thedéen, ustępujący szef Komisji Nadzoru Finansowego. Następny komunikat o stopach procentowych będzie miał miejsce 9 lutego.
- Nowe przepisy UE mogą utrudnić walkę z praniem pieniędzy – ostrzeżenie szwedzkiego Urzędu ds. Konkurencji
- Szwedzki rząd bada: czy prywatne firmy mogą budować drogi i koleje szybciej i taniej niż Trafikverket?
- Szybki internet Starlink w samolotach Air France i SAS. Rewolucja na pokładzie już w 2025 roku
- Göteborg rozważa budowę metra. Po wypadku tramwaju wraca dyskusja o nowym systemie transportu
- Nowa karta rekreacyjna dla dzieci w Szwecji. Nawet 2000 koron rocznie bez paragonów i formalności