Szwedzki bank centralny, Riksbank, podjął działania w celu ochrony przyszłej roli gotówki jako środka płatniczego, ostrzegając, że bez odpowiednich środków gotówka może stać się niemal bezużyteczna. W obliczu szybkiego rozwoju metod płatności cyfrowych, Elin Ritola, szefowa oddziału Riksbanku, zwróciła się do ustawodawców z apelem o podjęcie działań legislacyjnych.
„Jeśli teraz nie zostaną podjęte aktywne decyzje, w niedalekiej przyszłości możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której gotówka w Szwecji będzie praktycznie bezużyteczna,” powiedziała Ritola w wywiadzie dla SVT. Ritola podkreśla, że szybki rozwój płatności cyfrowych nie jest wyłącznie pozytywny, zwracając uwagę na potrzebę spowolnienia tego procesu, aby umożliwić dalsze korzystanie z gotówki.
Zastępca prezesa Riksbanku, Aino Bunge, również wyraził zaniepokojenie tym rozwojem i wskazał na pilną potrzebę legislacji, która zapewni możliwość płacenia gotówką w Szwecji. „Ostatecznie to państwo jest odpowiedzialne za zapewnienie, że płatności są bezpieczne, wydajne i dostępne oraz że wszystkie części łańcucha gotówkowego funkcjonują, zarówno w normalnych czasach, jak i w sytuacjach kryzysowych,” stwierdził Bunge.
Rząd szwedzki zareagował na te obawy, powołując dochodzenie mające na celu zbadanie sytuacji i zapewnienie, że gotówka pozostanie dostępna i funkcjonalna jako metoda płatności. Bunge podkreśla, że może to obejmować analizę możliwości płacenia gotówką za niektóre podstawowe towary oraz środki zabezpieczające transport gotówki do i od sprzedawców detalicznych.
„W związku z tym jesteśmy za tym, aby rząd przeprowadził dochodzenie, którego zadaniem byłoby przeanalizowanie możliwości płacenia gotówką,” mówi Bunge, dodając, że istotne jest także zabezpieczenie całego łańcucha dostaw gotówki, w tym możliwość deponowania gotówki na noc.
Ochrona roli gotówki w społeczeństwie staje się coraz bardziej istotna w obliczu rosnącej popularności cyfrowych metod płatności, które mogą zagrażać dostępności gotówki, szczególnie dla osób mniej zaznajomionych z technologią oraz dla tych, którzy wolą lub muszą korzystać z gotówki z różnych powodów. Riksbank stara się zatem zapewnić, że przejście na cyfrowe metody płatności nie wyeliminuje gotówki, ale będzie przebiegać równolegle, zapewniając wszystkim równy dostęp do różnych metod płatności.
- Szwecja odkłada powiększenie armii: Cel 12 000 poborowych przesunięty
- Spodziewany wzrost popytu na torby plastikowe po zniesieniu podatku w Szwecji
- Trzy niepokojące wydarzenia z ubiegłej nocy w Szwecji
- Szwedzka Agencja Konsumentów wzywa do zakazu niektórych połączeń telefonicznych
- Fińskie ostrzeżenie: Zachód może ograniczyć wsparcie dla Ukrainy