Most Øresund (Öresundsbron), łączący Szwecję i Danię, może wkrótce zyskać podwodnego konkurenta. Planowane jest pierwsze na świecie podwodne połączenie kolejowe metra między dwoma krajami, przebiegające pod istniejącym mostem. Projekt, nazwany Metrem Øresund (Öresundsmetron), ma połączyć Malmö (Szwecja) i Kopenhagę (Dania), skracając czas podróży do 20 minut i umożliwiając szybkie przemieszczanie się mieszkańców regionu.
Nad projektem, jak informuje radio P4 Malmöhus, od dziesięciu lat wspólnie pracują miasto Malmö i gmina Kopenhaga. „To jest rozwiązanie, za którym się opowiadamy,” powiedział kierownik projektu Conny Ragnarp.
Powody budowy metra:
- Odciążenie Mostu Øresund: Głównym celem jest odciążenie Mostu Øresund, szczególnie w kontekście zwiększonego ruchu towarowego po ukończeniu tunelu Fehmarn Belt (Fehmarnbelt-förbindelsen) między Danią a Niemcami w 2029 roku.
- Szybki i ekologiczny transport: „Metro jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska i wydajnych dostępnych środków transportu,” powiedziała Katrin Stjernfeldt Jammeh, przewodnicząca Rady Miasta Malmö.
- Rozwój regionu: Przedłużenie kopenhaskiego metra do Malmö (z dwiema stacjami w zachodnim porcie i jedną na dworcu głównym w Malmö) ma otworzyć region Øresund na „zupełnie nowe sposoby”.
Szacunkowe koszty:
- Koszt całkowity (wstępne prognozy): Nieco ponad 60 miliardów koron szwedzkich (SEK).
- Koszt netto (po odliczeniu przychodów z biletów i kosztów operacyjnych): Według miasta Malmö, rzeczywisty koszt nie powinien przekroczyć 22 miliardów SEK. Miasto zakłada, że korzyści społeczne (np. skrócenie czasu podróży, zmniejszenie zatorów komunikacyjnych) zrekompensują koszty inwestycji.
- Różne szacunki Według Leifa Gjesinga Hansena, kierownika projektu metra Öresund, „16 miliardów SEK to najlepszy wynik, a 22 miliardy SEK to prognoza z szelkami i pasami”
Technologia:
Metro ma być zbudowane pod Mostem Øresund, poprzez wiercenie na głębokości 40 metrów w skale wapiennej.
Harmonogram (szacunkowy):
- 2040: Możliwe ukończenie budowy metra, pod warunkiem uzyskania zgody rządu.
- Trwa badanie prowadzone przez Szwedzką Administrację Transportu (Trafikverket).