Home WiadomościSzwecja Rekordowe dywidendy na giełdzie w Sztokholmie: Akcjonariusze kąpią się w miliardach

Rekordowe dywidendy na giełdzie w Sztokholmie: Akcjonariusze kąpią się w miliardach

Rekordowe dywidendy na giełdzie w Sztokholmie: wiosną 2024 roku inwestorzy otrzymają łącznie 326 miliardów SEK. Liderem wypłat jest AstraZeneca z 53 miliardami.

Na sztokholmskiej giełdzie wypłacane są ogromne zyski dla inwestorów. Jak wynika z najnowszych prognoz, które przytacza agencja TT, spółki notowane na giełdzie planują wypłacić rekordowe dywidendy o łącznej wartości aż 326 miliardów SEK. Takie liczby mogą przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej doświadczonych inwestorów.

„To musi być rekord. Nie może być inaczej” – komentuje Esbjörn Lundevall, strateg giełdowy.


AstraZeneca liderem w wypłatach

Na szczycie listy wypłat znajduje się gigant farmaceutyczny AstraZeneca, który zamierza przekazać swoim akcjonariuszom aż 53 miliardy SEK. Tuż za nim uplasowały się:

  • Nordea – z planowaną wypłatą 38 miliardów SEK,
  • AB Volvo – które ma rozdzielić 36 miliardów SEK.

Banki nordyckie, które łącznie wypłacą blisko 160 miliardów SEK, również wyróżniają się w tym zestawieniu. Co więcej, część z nich planuje skupić własne akcje, co stanowi alternatywną formę zwrotu środków do inwestorów.


Rekordowe zwroty w branży transportowej i paliwowej

Chociaż banki przodują pod względem całkowitych wypłat, to sektor transportowy i naftowy oferuje jeszcze wyższe stopy dywidendy. Jak wynika z obliczeń SEB:

  • Bezpośredni zwrot w branży żeglugowej wynosi 13,6%, co oznacza wypłatę 97 miliardów SEK.
  • Firmy naftowe oferują dywidendę na poziomie 10%, co daje 107 miliardów SEK.

Średnia stopa dywidendy na giełdzie

Nie wszystkie spółki na giełdzie w Sztokholmie wypłacają dywidendy, jednak biorąc pod uwagę wszystkie notowane przedsiębiorstwa, średnia stopa dywidendy tej wiosny wynosi 2,7%.

Wypłaty dywidend na sztokholmskiej giełdzie biją rekordy, oferując akcjonariuszom setki miliardów koron szwedzkich. Liderem wypłat jest AstraZeneca, za nią plasują się Nordea i AB Volvo, a banki, firmy transportowe i naftowe przodują pod względem stopy zwrotu. Czy jesteś w gronie szczęśliwych inwestorów, którzy czerpią zyski z tych imponujących dystrybucji?

Przeczytaj również