Rekordowa liczba cudzoziemców zarejestrowała się w Szwedzkiej Agencji Pracy

Bezrobocie w Szwecji w ostatnim roku pozostawało na stabilnym poziomie, jednak różnica w odsetku pracujących osób urodzonych poza granicami w stosunku do rodowitych Szwedów wciąż pozostaje wysoka. W Szwedzkiej Agencji Pracy (Arbetsförmedlingen) zarejestrowała się rekordowa liczba cudzoziemców.

W najnowszych danych opublikowanych przez Arbetsförmedlingen bezrobocie w lipcu 2017 roku wynosiło 7,3 procenta, tyle samo co w lipcu 2016 roku.

Jednak rozdzielenie danych ze względu na miejsce urodzenia pokazuje olbrzymią różnicę, bezrobocie wśród osób urodzonych w Szwecji wynosi 3,9 %, wśród osób urodzonych za granicą 21,8 %.

W lipcu zarejestrowała się również rekordowa liczba osób 75 561 w Programie Wprowadzającym obcokrajowców w pracę w Szwecji (Etableringsuppdraget). W zeszłym roku były to 59 362 osoby. Program zapewnia stworzenie indywidualnego planu dla osób, które przyjechały do Szwecji, uwzględniającego ich wykształcenie i doświadczenie, tak aby zapewniał on im możliwość dalszej edukacji lub pracy.

„Wielu osobom brakuje wykształcenia, które jest najbardziej cenioną sprawą na szwedzkim rynku pracy. Jednocześnie bardzo mało osób w czasie Programu Wprowadzającego decyduje się na dalszą naukę. To bardzo ważne, żebyśmy namawiali więcej osób do nauki, co pozwoli im później znaleźć pracę,” powiedziała Annika Sundén główny analityk z Arbetsförmedlingen.

W kwietniu ministerstwo pracy i integracji, zarządzane przez Ylvę Johansson, informowało w wywiadach, że zapewnienie nowo przybyłym narzędzi do poradzenia sobie w nowym kraju, takich jak Program Wprowadzający, jest kluczem do ich integracji.

„Integracja oznacza, że osoby przybywające do Szwecji mają zapewnione odpowiednie warunki do znalezienia swojego miejsca i stania się częścią szwedzkiego społeczeństwa. Chodzi o respektowanie podstawowych szwedzkich wartości oraz możliwość dołączenie do szwedzkiej społeczności. To szansa na nauczenie się języka i rozpoczęcie pracy,” wyjaśniała wtedy rzeczniczka ministerstwa Natalie Sial.

Zwiększenie ilości osób zapisanych do Programu Wprowadzającego może być wyjaśnione poprzez to, że Szwedzka Agencja do Spraw Migracji nadrobiła zaległości w rozpatrywaniu podań z 2015 roku, kiedy to 163 000 osoby złożyły w Szwecji wnioski azylowe.

Łączna liczba osób pozostających bez pracy przez długi czas (12 miesięcy lub więcej) wzrosła z 142 499 do 145 896 osób, pomiędzy lipcem 2016 i 2017. Osoby objęte trwającym maksymalnie 2 lata Programem Wprowadzającym są także ujęte w tej liczbie i w dużej mierze odpowiadają za jej wzrost.

Jednocześnie z powodu zajmowania się coraz większą liczbą osób Arbetsförmedlingen narzeka na zbyt mały budżet. Uważa ona, że niezbędne jej jest o 600 milionów koron (~268 mln zł) więcej niż rząd przyznał jej na 2018 roku oraz 900 milionów koron (~402 mln zł) więcej w 2019 roku.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Rekordowa liczba cudzoziemców zarejestrowała się w Szwedzkiej Agencji Pracy

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...