fbpx

Rasistowska policja w Oslo

Policja w Oslo często zachowuje się rasistowsko i dyskryminująco w stosunku do bezdomnych Romów i Afrykańczyków, tak wynika z nowego raportu Norweskiego Instytutu Praw Człowieka.

Według tego raportu, śpiący na ulicach Romowie i Afrykańczycy są ponad dwukrotnie częściej kontrolowani przez policję niż bezdomni Europejczycy.

Zachowanie policji jest bardzo zaskakujące, liczba opisanych przypadków rasistowskich komentarzy oraz czasami nadużywania siły jest znacząca,” powiedziała w wywiadzie dla norweskiego nadawcy NRK, Kristin Høgdahl z instytutu.

W 2013 roku w Oslo wprowadzono zakaz spania na ulicach, co dało policji nowe narzędzie do budzenia bezdomnych śpiących w mieście.

Wiele bezdomnych osób, które miały do czynienia z policją, zarzuca jej bezprawne przetrzymywanie dokumentów i rzeczy osobistych, rasistowskie komentarze oraz nadużywanie siły.

Ciągle jesteśmy proszeni o dokumenty i jesteśmy przeszukiwani. Mówią nam ‘Idźcie stąd Rumunii’, ‘Jak ci się nie podoba to wracaj do Rumunii’, tak opisał kontakty z policją jeden z ankietowanych bezdomnych.

Policja w Oslo twierdzi, że nie dostała ani jednej oficjalnej skargi na złe zachowanie funkcjonariuszy.

Johan Fredriksen z policji w Oslo napisał w mailu do NRK “Nie otrzymaliśmy żadnej skargi na poniżające lub rasistowskie traktowanie bezdomnych, nie otrzymały ich także organizacje, które im pomagają Armia Zbawienia oraz Misja Kościelna.”

Strona główna Wiadomości Norwegia Rasistowska policja w Oslo

Warto przeczytać

Reforma systemu emerytalnego w Danii?

Duńskie stowarzyszenie ds. funduszy emerytalnych i ubezpieczeń na życie wzywa rząd do opracowania atrakcyjniejszego, bardziej elastycznego modelu pracy w okresie bezpośrednio poprzedzającym...

Sąd uchyla deportację

Szwedzki sąd apelacyjny uchylił nakaz deportacji migranta skazanego za zgwałcenie dziecka ponad 100 razy. Migrant został początkowo skazany za...

12-letnia dziewczyna została zwabiona do szwedzkiego domu dla azylantów

12-letnia dziewczynka zgłosiła, że ​​została zgwałcona w ośrodku dla uchodźców w gminie Österåker. Podobno została tam zwabiona razem z jej przyjaciółką, według...