Rasistowska policja w Oslo

Policja w Oslo często zachowuje się rasistowsko i dyskryminująco w stosunku do bezdomnych Romów i Afrykańczyków, tak wynika z nowego raportu Norweskiego Instytutu Praw Człowieka.

Według tego raportu, śpiący na ulicach Romowie i Afrykańczycy są ponad dwukrotnie częściej kontrolowani przez policję niż bezdomni Europejczycy.

Zachowanie policji jest bardzo zaskakujące, liczba opisanych przypadków rasistowskich komentarzy oraz czasami nadużywania siły jest znacząca,” powiedziała w wywiadzie dla norweskiego nadawcy NRK, Kristin Høgdahl z instytutu.

W 2013 roku w Oslo wprowadzono zakaz spania na ulicach, co dało policji nowe narzędzie do budzenia bezdomnych śpiących w mieście.

Wiele bezdomnych osób, które miały do czynienia z policją, zarzuca jej bezprawne przetrzymywanie dokumentów i rzeczy osobistych, rasistowskie komentarze oraz nadużywanie siły.

Ciągle jesteśmy proszeni o dokumenty i jesteśmy przeszukiwani. Mówią nam ‘Idźcie stąd Rumunii’, ‘Jak ci się nie podoba to wracaj do Rumunii’, tak opisał kontakty z policją jeden z ankietowanych bezdomnych.

Policja w Oslo twierdzi, że nie dostała ani jednej oficjalnej skargi na złe zachowanie funkcjonariuszy.

Johan Fredriksen z policji w Oslo napisał w mailu do NRK “Nie otrzymaliśmy żadnej skargi na poniżające lub rasistowskie traktowanie bezdomnych, nie otrzymały ich także organizacje, które im pomagają Armia Zbawienia oraz Misja Kościelna.”

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...