fbpx

Rasistowska policja w Oslo

Policja w Oslo często zachowuje się rasistowsko i dyskryminująco w stosunku do bezdomnych Romów i Afrykańczyków, tak wynika z nowego raportu Norweskiego Instytutu Praw Człowieka.

Według tego raportu, śpiący na ulicach Romowie i Afrykańczycy są ponad dwukrotnie częściej kontrolowani przez policję niż bezdomni Europejczycy.

Zachowanie policji jest bardzo zaskakujące, liczba opisanych przypadków rasistowskich komentarzy oraz czasami nadużywania siły jest znacząca,” powiedziała w wywiadzie dla norweskiego nadawcy NRK, Kristin Høgdahl z instytutu.

W 2013 roku w Oslo wprowadzono zakaz spania na ulicach, co dało policji nowe narzędzie do budzenia bezdomnych śpiących w mieście.

Wiele bezdomnych osób, które miały do czynienia z policją, zarzuca jej bezprawne przetrzymywanie dokumentów i rzeczy osobistych, rasistowskie komentarze oraz nadużywanie siły.

Ciągle jesteśmy proszeni o dokumenty i jesteśmy przeszukiwani. Mówią nam ‘Idźcie stąd Rumunii’, ‘Jak ci się nie podoba to wracaj do Rumunii’, tak opisał kontakty z policją jeden z ankietowanych bezdomnych.

Policja w Oslo twierdzi, że nie dostała ani jednej oficjalnej skargi na złe zachowanie funkcjonariuszy.

Johan Fredriksen z policji w Oslo napisał w mailu do NRK “Nie otrzymaliśmy żadnej skargi na poniżające lub rasistowskie traktowanie bezdomnych, nie otrzymały ich także organizacje, które im pomagają Armia Zbawienia oraz Misja Kościelna.”

Strona główna Wiadomości Norwegia Rasistowska policja w Oslo

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...